Dôchodky po novom
Po novom sa bude počítať výška dôchodkov. Doteraz sa zohľadňovalo päť rokov s najvyšším príjmom z poslednej dekády produktívneho života. Nový zákon umožňuje vypočítať si dôchodok z ľubovoľných piatich rokov kariéry. Odborníci si od nového zákona sľubujú, že bude oveľa spravodlivejší. Zabezpečí to zvýšenie miery zásluhovosti - dôchodok bude závisieť od výšky poistného a od obdobia, počas ktorého ho zamestnanec odvádzal. Ani slabo zarábajúci ľudia či nezamestnaní však neprídu o sociálnu istotu - zákon zachováva aj minimálnu mieru solidarity.
O miere zvyšovania dôchodkov už nebudú každý rok rozhodovať ministri a poslanci. Na ich politickú motiváciu pri hlasovaní upozorňujú ekonómovia niekoľko rokov. Tempo rastu dôchodkov doteraz často nezodpovedalo reálnemu rastu životných nákladov dôchodcov a zaťažovalo verejné financie.
Podľa nového zákona sa budú penzie automaticky zvyšovať každý rok v júli. Miera ich rastu bude závisieť od inflácie alebo od rastu miezd v hospodárstve vždy za predchádzajúci kalendárny rok. Do úvahy bude ministerstvo práce brať nižší index rastu jedného z týchto dvoch ukazovateľov.
Pevný spôsob výpočtu by mal budúci rok spomaliť tempo rastu dôchodkov. Makroekonomické predpovede naznačujú, že nižším ukazovateľom bude inflácia, ktorú tento rok pred voľbami drží vláda pri zemi. Budúcoročný rast dôchodkov by tak nemal prekročiť štyri percentá.
Nový zákon začne platiť až budúci rok. Ak by bol platný už dnes, penzie by sa od júla zvýšili o 6,4 percenta, pričom parlament včera schválil rast o päť percent.
Brána k reforme
Nový zákon čiastočne uľahčí dôchodkový systém tým, že posunie vek odchodu žien do dôchodku. Tým sa zabrzdí tempo „starnutia“ spoločnosti, pretože sa spomalí pokles podielu ekonomicky aktívnych ľudí, ktorí musia financovať rastúci počet dôchodcov. Dnešní pracujúci pocítia skutočnú reformu až po spustení kapitalizačného piliera dôchodkového poistenia. Do neho sa zapoja aj komerčné finančné inštitúcie. Tie budú spravovať a zhodnocovať časť peňazí, čo dnes platíme dôchodcom. Hovorí sa o štyroch licenciách správcov poistného.
Väčšinu odvodov bude síce pracujúci alebo zamestnávateľ stále platiť dôchodcom, ale tretinu si bude ukladať na svoj účet v niektorom z licencovaných poisťovacích koncernov. Navrhovaný 30-percentný podiel investovaných prostriedkov na celkových odvodoch by mal časom rásť.
Na preklenutie finančných problémov, ktoré vzniknú Sociálnej poisťovni prechodom na kombinovaný systém, vyčlenili poslanci z privatizácie 65 miliárd korún.
Autor: Tomáš VeleckýJURAJ JAVORSKÝ