BRATISLAVA – Potom, ako vláda spečatila privatizáciu rozvodných podnikov, prichádza na rad kolos na výrobu elektriny – Slovenské elektrárne. Vláda Mikuláša Dzurindu stihne túto privatizáciu iba pripraviť, o výbere investorov, ktorý sa očakáva najskôr do jeden a pol roka, rozhodne už nová vláda.
Ministri včera formálne schválili návrh, ako elektrárne privatizovať. Napriek tomu nie je známe, ako bude v skutočnosti privatizácia prebiehať. Návrh, ktorý predložil rezort hospodárstva, obsahuje dva možné postupy. Tie vychádzajú z odporúčaní privatizačného poradcu, spoločnosti Pricewaterhouse Coopers.
Ktorý postup sa nakoniec uplatní, rozhodne vláda podľa preferencií investorov v ich predbežných ponukách. Názory sa rozchádzali a takéto riešenie je podľa zainteresovaných dobrým kompromisom.
Ministerstvo hospodárstva odporúča predať menšinový balík akcií strategickému investorovi. Výhodou je prílev potrebného kapitálu na modernizáciu aktív elektrární, ako i know-how. Strategický investor, ktorý takmer s určitosťou bude jedným z hlavných európskych hráčov, tiež posilní pozíciu elektrární na budúcom paneurópskom trhu.
Prvou možnosťou, ako by mohli investori do elektrární vstupovať, je získanie menšinového balíka celej spoločnosti, ktorá ešte nebude reštrukturalizovaná. Druhá možnosť vychádza z toho, že existuje len malý okruh investorov, ktorí majú záujem o jadrové aj klasické, teda vodné a tepelné zdroje. Preto sa navrhuje vytvoriť dve dcérske spoločnosti práve podľa toho, akými zdrojmi vyrábajú elektrinu. Investori by si potom vybrali, do ktorej spoločnosti vstúpia.
Známe zatiaľ nie je ani to, koľko percent akcií sa predá. Aj v tomto monopole si štát ponecháva majoritu 51 percent. V súčasnosti by bolo možné predať iba 44,79 percenta, pretože necelé štyri percentá sú rozdrobené medzi SPP a Reštitučný investičný fond.
Tie môže ešte štát získať, pretože má na ne predkupné právo.
Privatizácia národných energetických spoločností je podľa rezortu hospodárstva potrebná kvôli zvýšeniu efektívnosti ich práce, čo prináša aj znižovanie tlaku na štátny rozpočet.
To boli aj dôvody, prečo k prvej privatizácii elektroenergetiky pristúpila Veľká Británia a neskôr sa k nej pridali krajiny EÚ, Latinskej Ameriky, Austrália a v súčasnosti krajiny kandidujúce na vstup do únie.