BRATISLAVA – Zahraničný obchod by už mohol mať svoje najhoršie dni za sebou. V apríli po dlhom čase dosiahol vývoz lepšie výsledky ako dovoz, čo sa prejavilo na znížení deficitu obchodnej bilancie. Analytici očakávajú ďalšie zlepšenie. Dodávajú ale, že úlohou vlády zostáva obmedziť verejné výdavky, pretože schodok je stále nebezpečne vysoký.
Ekonómovia zároveň pripomínajú, že schopnosť výrobcov presadiť sa na zahraničných trhoch a hlavne ponúknuť žiadané produkty aj doma ešte nie je natoľko silná, aby zabezpečila správny pomer obchodných vzťahov aj v budúcnosti. Vývoz totiž ťahá niekoľko podnikov a pre výrobu treba na Slovensko stále veľa dovážať.
Podľa údajov Štatistického úradu bol deficit v obchode za apríl 5,8 miliardy korún. Vývoz sa zlepšil oproti rovnakému mesiacu minulého roka o 6,5 percenta, kým dovoz sa zvýšil len o 4,1 percenta. Výsledkom je medziročný pokles aprílového deficitu o takmer 14 percent. Finančné trhy čakali horšie čísla.
Hodnota exportu narástla prvý raz po piatich mesiacoch. „Časť prírastku však mohol spôsobiť aj počet pracovných dní, ktorý bol tento rok vyšší ako vlani,“ povedal Viliam Pätoprstý z UniBanky. Vývoz by sa však už k poklesu vrátiť nemal. Brániť tomu bude obnovený dopyt po našich výrobkoch v zahraničí, kde dochádza k hospodárskemu oživeniu.
„Exportérom tiež pomôže oslabenie koruny,“ hovorí Marek Gábriš z ČSOB.
Na naopak pomalší rast dovozu priaznivo vplývali svetové ceny ropy, ktoré medziročne klesli o 13 percent. „Rast dovozu dokumentuje zvyšujúcu sa domácu spotrebu, napríklad pri dovoze áut. Svedčí však aj o mierne rastúcej exportnej výkonnosti podnikov,“ tvrdí Pätoprstý. „Silný dovoz strojov je zároveň dobrou správou pre rast investícií ako zdroja rastu ekonomiky,“ poznamenal Pavol Ondriska zo Slávie Capital.
V tomto roku je zatiaľ obchod na nižšej úrovni ako vlani. Vývoz aj dovoz totiž klesli o 1,1 percenta. Schodok sa následne medziročne znížil na 25,2 miliardy korún. Podľa analytikov je však 0,3 miliardy korún alebo 1,3 percenta zanedbateľným číslom.
Gábriš poukázal na to, že deficit za posledných dvanásť mesiacov je 102,8 miliardy korún. To je takmer rovnaké číslo ako minuloročný rekord. Analytik je ale presvedčený, že tento raz by mohol byť výsledok obchodu o niečo lepší, vzhľadom na jednorazové faktory, ktoré vlani deficit negatívne ovplyvnili, ako bola výplata dlhopisov FNM.
Za riziká tohto roka analytici označujú predovšetkým nestabilné ceny ropy, krehké oživenie hlavných obchodných partnerov a príliš expanzívnu finančnú politiku vlády, ale aj poslancov.
„Obchodný deficit je stále vysoký a obmedzenie vládnej spotreby je viac ako žiaduce,“ pripomína Ondriska. Ak nedôjde k výraznejšiemu zlepšeniu v obchode, nečinnosť vlády bude podľa Mária Blaščáka z Ľudovej banky zrejme impulzom ďalšieho zvýšenia sadzieb Národnej banky Slovenska.
JANA BRONDOŠOVÁ