Chrbtica totiž trpí nielen nedostatočnou, ale aj prílišnou pohybovou aktivitou. Na vine môže byť lenivosť, ktorá má za následok ochabnutie svalov a stratu prirodzenej opory chrbta, ale aj nadmerná aktivita. Nárazové cvičenia vo fitnesscentre, tenis či squash po niekoľkomesačnej prestávke, alebo aj jarné práce v záhradke, môžu spôsobiť početné funkčné poruchy chrbtice.
Stereotypná poloha, v ktorej musíme zotrvať dlhší čas, je pre chrbticu rovnako nebezpečná ako ťažká fyzická práca.
Predavačka, sediaca pri pokladni, otáčajúca sa stále na jednu stranu, možno netuší, ako si dlhodobo preťažuje a poškodzuje chrbticu.
Máte počítač na písacom stole vľavo alebo vpravo? Potom si neuveriteľne namáhate krčnú chrbticu. Nosíte kabelku stále na jednom pleci? Kúpete dieťa vo vani v predklone? Bolesti na seba nenechajú dlho čakať.
Nebezpečné pre chrbticu sú najmä prudké rotačné pohyby, pri ktorých často dochádza k zaseknutiu drobných medzistavcových kĺbov. Zaujímavé je, že tieto príhody väčšinou postihnú vystresovaných a úzkostlivých ľudí. Jedným z prvých spúšťačov bolestí chrbtice je totiž stres. Následkom stresu stuhne svalstvo pozdĺž chrbtice. Jediná rozumná náprava celého stavu by bola – odstrániť stres a precvičiť chrbticu. Väčšina však volí lieky.
Mačací chrbát na chrbticu ako stvorený
Najideálnejšie je začať cvičiť. A keď už začnete cvičiť, treba sa to naučiť správne. Dokázať správne zacvičiť hoci aj taký obyčajný mačací chrbát, ktorý vynikajúco naťahuje a uvoľňuje svaly chrbtice, je totiž umenie – takmer ako bravúrne zahraná klavírna skladba. „Ak to robíte nesprávne, nemá to účinok. Cvičíte, cvičíte, a ono to nepomáha. To je, ako keď sa huslista či klavirista naučí hrať etudu s chybami. Stále to nie je ono, je tam falošný podtón, a odučiť sa to dá veľa námahy,“ hovorí fyzioterapeutka Gita Haklová z Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie na Krásnej Hôrke. (uj)