Stále pretrváva ich umiestňovanie v inštitúciách – domovoch sociálnych služieb, čo je v západnej Európe už prežitkom.
Na Slovensku vznikli podľa Zákona o sociálnej pomoci zatiaľ iba dve chránené bývania v Bratislave, jedno vzniká momentálne v Žiline. Riaditeľ Rady pre poradenstvo v sociálnej práci, PhDr. Slavomír Krupa, PhD, je presvedčený, že pre urýchlenie zakladania komunitného spôsobu života postihnutých ľudí je dôležitá existencia kritérií kvality v sociálnych službách.
„U nás tieto kritériá absentujú, preto naša organizácia vypracovala program pod názvom Kvalitné sociálne služby, na základe ktorých hodnotí konkrétnu situáciu v sociálnych zariadeniach.“
Do štandardov kvality sociálnych služieb je zahrnutá ľudská a občianska dôstojnosť, rodina, profesionálny prístup, humanizácia a transformácia sociálnych služieb a sociálna integrácia.
„Aj samotní ľudia v sociálnych zariadeniach vedia, že by to malo byť inak, ale nevedia ako na to. Je prekvapujúce, že najsilnejšou skupinou, ktorá podporuje zmenu, sú rodičia,“ hovorí Slavomír Krupa.
„Sociálni pracovníci by mali byť pripravení na to, že hendikepovaný človek je ich partnerom. U nás je takmer pravidlom, že človek prijatý do inštitúcie je zbavený spôsobilosti zúčastňovať sa akýchkoľvek právnych úkonov, lebo to zaňho rieši niekto iný. Veľmi dobrou cestou je vzdelávanie hendikepovaných ľudí. Európa ide týmto smerom, lebo má záujem dodržiavať ľudské práva,“ hovorí Slavomír Krupa. (ea)