ŽENEVA - Svetový deň bez tabaku bol včera príležitosťou pre rôzne iniciatívy - vládne i mimovládne - ktorých cieľom je bojovať proti tejto závislosti, ktorá podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zabíja štyri milióny ľudí ročne. Na výzvu WHO, ktorá sa zamerala hlavne na šport, reagovali medzinárodné federácie futbalu, šermu a volejbalu. Svetový deň bez tabaku tento rok pripadá na deň začatia majstrovstiev sveta vo futbale. Na štadióne v Soule, kde včera odohrali otvárací zápas Senegalu a Francúzska, bolo fajčenie zakázané.
V Poľsku a vo Francúzsku ľuďom zdarma ponúkali testy krvného tlaku a dýchacieho ústrojenstva sprevádzané radami, ako prestať fajčiť. V Poľsku sa v roku 2001 vyfajčilo 90 miliárd cigariet, pred desiatimi rokmi to bolo 100 miliárd cigariet, uviedol šéf nadácie proti fajčeniu Promocja Zdrowia Witold Zatonski. V Grécku sa vláda chopila príležitosti a vyhlásila sériu opatrení, ktoré majú obmedziť spotrebu tabaku v krajine, ktorá je vo fajčení v Európskej únii na prvom mieste (fajčí tam 44,9 percenta obyvateľov). Vláda chce hlavne dôrazne postihovať porušovanie zákazu fajčenia v uzavretých verejných priestoroch, kde majú fajčiari vyhradené svoje kútiky. Chce ísť príkladom a odteraz majú byť jej zasadania nefajčiarske.
Vo Francúzsku bol zákon podobný gréckemu prijatý už pred desiatimi rokmi, ale jeho aplikácia je zložitá. Podľa štúdie, ktorú vypracovalo francúzske observatórium drogovej závislosti (OFDT), je zákon porušovaný v troch štvrtinách stredných škôl a takmer na každej druhej vysokej škole. Na Cypre dostane odteraz pokutu každý automobilista, ktorý bude pristihnutý, ako fajčí vo svojom aute za prítomnosti osoby mladšej ako 16 rokov. V Turecku odovzdal minister zdravotníctva Osman Durmus odmenu 3-tisíc eur jednému zo 100-tisíc dobrovoľníkov, ktorí sa od začiatku mája definitívne zriekli fajčenia. Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je v Turecku najviac fajčiarov - 67,6 percenta obyvateľov - ešte viac než v Južnej Kórei. V Nemecku sa v máji 90-tisíc osôb zúčastnilo na programe Mesiac bez fajčenia. V Osle odovzdala generálna riaditeľka WHO Gro Harlem Brundtandová protitabakovú cenu dvom odborovým predákom za boj proti fajčeniu na pracovisku. V Chorvátsku vysielala televízia provokatívne šoty, aby varovala verejnosť pred zhubnými následkami fajčenia. (čtk)