Ženeva 1. júna (TASR) - Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) obvinil v piatok vlády európskych štátov a ich krajne pravicové strany, že zaťahujú emócie do diskusie o udeľovaní azylu utečencom.
Podľa UNHCR počet žiadateľov o azyl v členských štátoch Európskej únie pritom nestúpa, ale v skutočnosti je ich naopak oveľa menej než pred desiatimi rokmi, keď státisíce ľudí utekali pred vojnou v Bosne a Hercegovine.
OSN tak prostredníctvom svojho úradu so sídlom v švajčiarskej Ženeve vyjadrila znepokojenie, že uponáhľané prijímanie protiimigračných zákonov v členských štátoch únie by mohlo utečencov zbaviť nádeje na spravodlivé posúdenie ich žiadosti.
UNHCR zverejnil aj štatistiku, podľa ktorej najviac žiadateľov o azyl zaregistrovalo Švédsko - 2,57 žiadostí na tisíc obyvateľov. Druhé v poradí je Holandsko s 2,27 žiadosťami, nasleduje Belgicko (2,16), Nemecko (1,94), Dánsko (1,84), Írsko (1,07), Británia (0,97 žiadosti na 1000 obyvateľov) a Španielsko, kde na tisícku obyvateľov pripadá 0,21 žiadosti.
V niektorých štátoch únie však ostatnom čase zaznamenali krajne pravicové strany, ktoré propagujú protiimigračnú politiku, volebné úspechy. Ministri vnútra členských krajín únie vo štvrtok uzavreli dohodu o vytvorení zvláštnych jednotiek pre boj s ilegálnym prisťahovalectvom.
Dánsko v piatok schválilo zákony, ktoré výrazne obmedzujú práva a sociálne výhody pre žiadateľov o azyl. Taliansky parlament tento týždeň diskutoval o sprísnení postupu voči azylantom a britský minister vnútra navrhuje okamžitú deportáciu zamietnutých žiadateľov do ich pôvodnej vlasti.
Niektorí európski štátnici sú presvedčení, že jediný spôsob ako zastaviť krajne pravicové strany je prijať také opatrenia, ktoré zastavia prílev utečencov. Mnohí odborníci však varujú vlády, že ak vnímajú imigrantov ako problém, a nie ako ľudí, z ktorých môžu mať osoh, nahrávajú tým vlastne do karát krajnej pravici.