Peking 2. júna (TASR) - Zdá sa, že čínskym výrobcom falošného značkového tovaru zvoní umieračik. Celé roky ponúkali čínski obchodníci lacné športové oblečenie, obuv, hodinky a tašky. Všetky výrobky hrdo niesli mená svetových značiek, pravda, ak sa náhodou do ich názvu nevotrela chybička...
Vlani na jeseň však Čínu prijali po 15 rokoch vyjednávaní do Svetovej obchodnej organizácie (WTO), a pri tejto príležitosti sa zaviazala, že bude dodržiavať rovnaké obchodné pravidlá ako zvyšok sveta. To ale znamená, že musí stíhať aj pirátskych výrobcov.
Keď prechádzate autom Ulicu pokladov na severovýchode Pekingu, môžete si pripadať ako v Rusku. Vítajú vás veľké nápisy v azbuke a predavači oslovujú po rusky každého, kto má rysy človeka zo Západu. Ulička je prepchatá tovarom, ktorý je určený na predaj priekupníkom od Ruska po strednú Európu.
Dlhé chodby v poschodovej budove v Ulici pokladov lemujú otvorené dvere, ktoré ale do polovice zakrývajú modré závesy. Na nich je vytlačené meno obchodu s upozornením: Len na export a Nevstupovať bez pozvania.
Ak ignorujete nápis a odhrniete záves, objavia sa pred vami regály plné topánok a šiat. Všetko príjemne lacné a ak vezmete viac tovaru, dostanete zľavu. V ďalšej budove sú obchody plné elektroniky a "švajčiarskych" hodiniek, ale za nešvajčiarske ceny. A to sú poklady Ulice pokladov.
Vstup Číny do WTO znamená, že Peking sa bude musieť prispôsobiť svetovým štandardom. Wang chaj je ochranca práv zákazníkov, jeden z mála v krajine, ktorá len nedávno začala objavovať konzumný spôsob života a masový záujem spotrebiteľov. Wang chaj v roku 1995 ešte ako študent narazil na zákon, podľa ktorého môže každý, kto si kúpi sfalšovaný tovar, požadovať od obchodníka vrátenie dvojnásobku jeho ceny. A tak vo veľkom nakupoval v Pekingu ľahko dostupný falošný tovar a za dvojnásobnú cenu ho vracal. V súčasnosti má už internetovú spoločnosť, ktorá pátra po falošnom tovare a potom radí pravým výrobcom, ako zabrániť, aby sa na ich zisku priživovali piráti.
Otázkou ale je, či budú čínske úrady ochotné pristúpiť na pravidlá, ku ktorým sa Peking zaviazal vstupom do WTO, a či budú stíhať podvodníkov. Veď kto by nechcel "švajčiarske" hodinky za čínske ceny?