Bratislava 3. júna (TASR) - Štúdium s využitím modernej informačnej komunikačnej techniky - tzv. dištančné vzdelávanie považuje vedúci Lokálneho strediska dištančného vzdelávania Mikuláš Huba za základnú formu vzdelávania v oblasti elektroenergetiky.
Dištančná metóda predstavuje novú filozofiu vzdelávania, kde centrálne postavenie nemá učiteľ, ale študent, uviedol v rámci dvojdňového seminára o rozvoji dištančného a pružného vzdelávania, ktorý sa dnes začal na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Podľa Hubu ide o špecifickú formu štúdia, pri ktorej hlavným zdrojom vedomostí sú študijné materiály. Učiteľ v komunikácii zastáva iba funkciu tútora, ktorý podľa vopred stanovených kritérií hodnotí študentom vypracované zadania a projekty. Komunikácia medzi oboma stranami pritom prebieha prostredníctvom internetu alebo cez satelit.
Dištančné vzdelávanie podľa neho umožňuje študovať ľuďom, ktorí by túto šancu inak nemali. Výhodou je, že študent si volí, čo, kedy a ako rýchlo študuje, pričom nemusí splniť vstupné predpoklady, ako je napríklad maturita. "V danom prípade je však nevyhnutné, aby záujemca absolvoval konzultačné kurzy," upozornil Huba. Dištančnú formu vzdelávania využívajú najmä pracujúci a telesne hendikepovaní. Priemerný vek študentov sa pohybuje od 29 do 35 rokov. Z celkového počtu je 80 percent zamestnaných a 40 percent si vysokoškolské vzdelanie dopĺňa popri zamestnaní.
Možnosť dištančného vzdelávania v šiestich strediskách využíva podľa Hubu na Slovensku v súčasnosti niekoľko stoviek študentov. Najvyšší záujem je zo strany bratislavských študentov, ale počet záujemcov z ostatných krajov sa z roka na rok zvyšuje. Dištančný kurz prípravy maturantov na univerzitné štúdium v predmetoch matematika, fyzika a chémia od roku 1996 absolvovalo 2300 študentov. V tomto školskom roku je to okolo 300 záujemcov. Kurzy sa končia záverečnou skúškou, ktorej bodové hodnotenie sa akceptuje pri prijímacích pohovoroch na FEI STU, pričom kurz z matematiky a fyziky je uznávaný ako náhrada prijímacej skúšky. Dištančné vzdelávanie sa ďalej využíva pri organizovaní kurzov pre zamestnancov v oblasti informačných technológií a internetu. Možnosť absolvovať bakalárske štúdium na FEI STU formou dištančného vzdelávania využilo v prvom roku realizácie zatiaľ 34 záujemcov.