Disco Fever
2CD, Universal 2001
Osemdesiate sú späť! Asi ste si už stihli všimnúť a teraz oprašujete staré veci zo skrine alebo tŕpnete, kedy sa objaví prvý účes na Sherry. Dvojcédečko Disco Fever je najlepším prostriedkom na anamnésis. Štyridsať piesní znelo vtedy z rádia, na parkete, v reštaurácii zariadenej v štýle sorela s plagátom dvojice cucajúcej kokakolu. Pamätáte si na Chic a Le Freak, Dianu Ross a Upside Down, Kool & The Gang, Village People a Funkytown, Donnu Summer a Hot Stuff či Gloriu Gaynor s I Will Survive? Dobré spomienky nie sú nikdy zlé!
Apocalyptica: Cult Special Edition
Universal Music 2000, 2001
O fínskej violončelovej štvorke sa u nás popísalo dosť po tom, čo v Bratislave odohrala koncert k novému albumu Cult. Dnes vydávajú divokí chlapci edíciu doplnenú o jednu divokú babu. Nie je ňou nik iný ako Sandra Nasic z formácie Guano Apes. Že jej nahnevaný hlas pasuje k zavíjaniu čela v skladbe Path, niet pochýb. Opačne pôsobí pokojný spev Matthiasa Sayera z Farmerboys, ktorý obohatil inštrumentálku Hope. Druhý disk dopĺňajú ešte tri skladby z koncertu v Mníchove. Mimochodom, Guano Apes i Apocalypticu uvidíme čoskoro na Slovensku.
Emilia
Universal Music 2001
„Môj druhý album!!! Fantastický pocit, o ktorý sa chcem podeliť,“ odkazuje nadšená Emilia a rozhodne nie všetci ostali rovnako nadšení.
Ak aj na tejto platni bude niečo naivne šušlavé, čo hučí v hlave donekonečna ako jej prvý – a jediný – hit Big Big World, no ďakujem pekne. A bude. Hneď prvý singel Sorry I‘m In Love zabodoval v Škandinávii a druhý, určený na medzinárodný trh, Kiss By Kiss už dobíja rádiá. Úmerne vkusu poslucháčov tipujem, že dobije aj ich uši a srdcia a peňaženky.
Lisa Miskovsky
Stockholm Records, 2001
Keby si speváčku, textárku a gitaristku Lisu Miskovsky nevšimli ľudia od hudby, bola by najskôr snoubordistkou vo švédskom tíme. Prírodný talent sa našiel v hudbe, príjemnej gitarovke. Jej hlas znie nie nepodobne tomu, čo používa Alanis Morissettová, a tvrdšie gitary (sama si hrá akustické aj elektrické) pripomínajú surovosť zvuku PJ Harvey.
Táto švédska muzikantka s fínskou mamou a českým otcom, ktorý cestoval s džezovým orchestrom po Európe, hovorí, že je odchovaná hudbou 70. rokov, ale aj Stevie Wonderom a Supertrampom.
Jej debutový album, na ktorom pracovala pomaličky, popri živení sa prácou maliarky či upratovačky, stojí za to. Jednoduchosť naliehavého spevu: „Mäso a zemiaky. Niekedy dobre padnú,“ hovorí.
Espen Lind: This Is Pop Music
Universal Music 2001
Nórska hviezda, vraj najväčšia hneď po A-HA, spieva poctivý pop. Miestami zaujímavý, hlavne v pasážach, kde sa dá hádať, koho vám pripomína. Raz je to severský Robbie Williams, raz George Michael, ale len veľmi, veľmi vzdialene. Po prvom albume Red si spevák hľadá svoj vlastný výraz, ktorému sa nechce opustiť kolónku „romantický idol“.
Espenov producent mu v začiatkoch slávy povedal: „Pamätaj, nerob hudbu, ak z nej nie si šťastný. Jediné, čo môžeš, je prestať myslieť na očakávania vydavateľa o predajnosti a brať to tak smrteľne vážne. Veď ti neoperujú nádor na mozgu, je to len pop!“
Možno to zaberie.