V treťom sektore dnes pracujú tisícky ľudí. Žiadna vysoká škola však pre nich neponúka študijný odbor alebo program, v ktorom by sa mohli pre svoju prácu profesionálne vzdelať. Nadácia Jana Husa vytypovaným vysokým školám ponúkla možnosť uchádzať sa o grant, aby mohli takýto odbor otvoriť. Ponuku poslali vo februári, zo škôl zatiaľ neprišla žiadna odozva. Denník SME preto oslovil dekanov týchto škôl s otázkou Uvažujete o otvorení študijného odboru Tretí sektor? Odpovedali nám:
JOZEF MEDVEĎ, dekan Fakulty financií Univerzity Mateja Bela, Banská Bystrica: „Študijný odbor, ktorý rozvíjame na Fakulte financií, je vo vzťahu k spomínanému predmetu trochu vzdialený. Možno však uvažovať o študijnom predmete, ktorý by korešpondoval s problematikou tretieho sektora. Budeme sa vo vedení fakulty touto myšlienkou zaoberať.“
ĽUBOMÍR STRIEŠKA, dekan Fakulty podnikového manažmentu, Ekonomická univerzita Bratislava: „Momentálne neuvažujeme otvoriť študijný odbor štúdia tretieho sektora, ale ponúkame našim študentom zaujímavý učebný predmet Neziskové organizácie.“
MIRON ZELINA, dekan Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského, Bratislava: „Neviem o tom, že by nám od Nadácie Jana Husa prišiel takýto návrh. Študijný odbor tretí sektor nepoznám a ani medzinárodná klasifikácia ho nepozná. Zrejme pôjde skôr o predmet alebo kurz, povedzme programový manažér alebo sociálny pracovník. Študijný odbor je väčšinou analógiou k nejakému vednému odboru - neviem však, aká veda prevažuje v odbore „tretí sektor“.
MOJMÍR MAMOJKA, dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského, Bratislava:
„PF UK zatiaľ o otvorení študijného odboru „Tretí sektor“ neuvažuje z dvoch dôvodov: jednak sa problematika, ktorá sa viaže na tretí sektor, vo viacerých podobách vyučuje v rámci iných predmetov a jednak tomu momentálne bránia kapacitné možnosti fakulty.“
MILAN MURGAŠ, rektor Univerzity Mateja Bela: „Pre rozvoj tretieho sektora boli doteraz rozhodujúce také vlastnosti ako entuziazmus, schopnosť angažovať sa za veci verejné, pracovať bez ohľadu na profit. Nároky na tretí sektor však stúpajú, preto k nim treba priradiť aj profesionalitu riadiacich pracovníkov. Niekoľkoročná úspešná činnosť nášho Centra vzdelávania neziskových organizácií bola podnetom pre úvahy o graduovaní vzdelávania na bakalársku úroveň. Členovia správnej rady centra majú ucelenú predstavu o tom, ako vytvoriť študijný odbor pre prípravu odborníkovs vysokoškolským bakalárskym vzdelaním pre tretí sektor. Predpokladáme preto, že ponuka Nadácia Jana Husa bude akceptovaná.“
(sr, gal)