Paríž 5. júna (TASR) - Problematika klimatických zmien predstavuje v súčasnosti na celosvetovej úrovni jednu z mála oblastí, v ktorej možno pozorovať aj pozitívne posuny, konštatuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Noviny sa problematike skleníkového efektu a následného otepľovania Zeme venujú pri príležitosti dnešného Svetového dňa životného prostredia. Oslavuje sa od roku 1973 a dnes sa bude sláviť, podľa Le Figaro, v 120 krajinách sveta. Situácia na Zemi je v oblasti životného prostredia alarmujúca, zdôrazňuje denník. Prudký rozvoj urbanizácie, ničenie lesov, erózie pôdy, nedostatok vody - podľa najnovšej správy Programu OSN pre ochranu životného prostredia (UNEP) - to všetko bude znamenať, že mnohé regióny vo svete budú mať celé ekosystémy a biologickú diverzitu do roku 2032 vážne poškodené.
Kjótskym protokolom sa 39 priemyselne rozvinutým krajinám stanovuje, aby znížili emisie plynov, vyvolávajúcich skleníkový efekt, v rokoch 1990-2010 v priemere o 5,2 percenta, pripomínajú noviny.
Bol podpísaný v roku 1997 v japonskom Kjóte. Prvá podmienka, aby vstúpil do platnosti - musí sa k nemu pripojiť 55 krajín - sa splnila: 69 krajín sa už k nemu pridalo. Aj druhá podmienka sa napĺňa: krajiny, čo ratifikovali protokol, musia predstavovať 55 percent svetových emisií oxidov uhličitých. V súčasnosti je to úroveň 36 percent.
Treba poukázať, že USA, ktoré emitujú 36,1 percenta plynov, vyvolávajúcich skleníkový efekt, síce v roku 1997 protokol podpísali, ale prezident George W. Bush na jar minulého roku rozhodol, že v mene ochrany americkej ekonomiky sa krajina z procesu sťahuje. USA mali v rokoch 1990-2010 znížiť emisie o sedem percent.
Na dosiahnutie potrebných 55 percent svetových emisií, aby protokol vstúpil do platnosti, bude potrebné presvedčiť Ruskú federáciu a Kanadu, aby ho podpísali. Lenže Rusko je sklamané, že USA sa stiahli z tohto procesu a Kanada sa obáva o konkurencieschopnosť svojej ekonomiky oproti ekonomike svojho suseda - USA.
Pritom fakt otepľovania ovzdušia Zeme je reálny. Potvrdili to odborné medzinárodné kruhy klimatológov v novembri minulého roku.
Dokonca aj v USA nedávno prvýkrát pripustili, že otepľovanie ovzdušia má negatívne následky na životné prostredie. Autori správy o ovzduší, odborníci americkej Agentúry na ochranu životného prostredia, napísali, že USA budú musieť niesť následky z oteplenia ovzdušia. Správu predložili americkej vláde a tá ju odovzdala uplynulý víkend predstaviteľom OSN. V správe sa ďalej priznáva, že USA asi zvýšia emisie plynov, vyvolávajúcich skleníkový efekt, v rokoch 2000-2020 o 43 percent, podčiarkol Le Figaro.