V 18. storočí nastáva vo svete priemyselná revolúcia. Manufaktúrne dielne nahradili továrne a ľudia sa za prácou začali sťahovať do miest. Komínov pribúdalo čoraz viac. Priemysel sa stal neoddeliteľnou súčasťou života a je ňou dodnes. Ako vyzerá život v továrni na rôznych miestach Zeme, si môžete pozrieť v nasledujúcej galérii.
Afgánsky robotník ukazuje šafran. Ten patrí medzi najdrahšie koreniny sveta, no používa sa aj ako farbivo.
Pracovníčka v čínskom Šanghaji v prevádzke výroby továrne Lenovo Electronic Technology. Lenovo Group je štvrtým najväčším výrobcom osobných počítačov na svete.
Lietadlo Boeing 737 vo výrobe v továrni v Rentone, štát Washington. Továreň sa rozkladá na ploche takmer 40 km štvorcových. Boeing tu začal s výrobou už v roku 1941, keď dostal od námorníctva zákazku na lietadlo s možnosťou pristávania na vode a výsledkom bol stroj Sea Ranger.
Muži pracujú v tehelni neďaleko Kábulu. Tehelne v Ázii takto často zamestnávajú už desaťročné deti, ktoré si zarábajú na jedlo.
Pracovník presúva zväzky medeného drôtu v továrni v Zhuji vo východočínskej provincii Zhejiang.
Olivy počas spracovania v továrni na olivový olej v palestínskom Nabule. Olivovník bol dlho symbolom spätosti Palestínčanov s ich domovinou.
Zamestnanec ťahá vozík popri výrobnej linke v čínskej mliekárni, zatiaľ čo sa na obrazovke vysiela reklama spoločnosti.
Pakistanský chlapec Imran je jedným z detí, pracujúcich v tehelni neďaleko Islamabadu, kde sa živí celá jeho rodina.
Sudy s rumom v sklade spoločnosti Havana Club v továrni San Jose las Lajas na Kube.
Nick Wright, syn prezidenta firmy Ernest Wright & syn, drží jednotlivé časti, pripravené na zloženie krajčírskych nožníc v továrni na nožnice v anglickom Sheffielde. Spoločnosť je považovaná najlepšieho známeho výrobcu nožníc.
Zamestnanci v továrni na odevy v indickom Bombaji šijú oblečenie určené na vývoz.
Zamestnanec Gibson Acoustic v americkom meste Bozeman Patrick Hanson kontroluje jednu zo sedemdesiatich bielych gitár modelu „Imagine“ z edície Johna Lennona.
Mohamed pracuje za strojom v textílnej továrni v pakistanskom Faisalabade. Toto mesto je známe zvukom krosien a šijacích strojov.
Pracovník preveruje prvú paletu stuženého kakaového likéru, nazývaného kaková kaša, v novootvorenej továrni na kakao v meste San Pedro na africkom Pobreží Slonoviny. Krajina je najväčším svetovým pestovateľom i vývozcom kakaa.
Farhad Saffi, vlastník kábulskej továrne na topánky Kabul Milli. Kontraktom s americkou armádou na obuv pre afgánskych vojakov a policajtov zdvojnásobil počet pracovníkov a zabezpečil chod továrne na dlhý čas.
Pracovníci v americkom Clevelande kujú oceľ pre ďalšie využitie v leteckom priemysle v továrni SifCo Industries.
Stúpajúci dym z komínov industriálneho parku v nemeckom Duisburgu.
Sieť továrni Zollverein v nemeckom Essene patrí pod svetové dedičstvo UNESCO. Umleci Mark Major a Jonathan Speirs tu pripravili špeciálne farebné osvetlenie, akým sú v Porúrí vysvietené mnohé priemyselné a historické monumenty.
Solárna elektráreň s výkonom 1,8 megawattu v americkom Pittsfielde, štát Massachusetts.
Matthew Brown montuje šesťstupňovú prevodovku v továrni na prevodovky Ford Motor Company v Sterling Heights, štát Michigan.
Demolácia chladiarenských veží čínskej tepelnej elektrárne v Harbine. Štyri 70 metrov vysoké veže, chladiace vodu pre dva generátory, boli zničené po úplnom ukončení prevádzky elektrárne.
Nákladná loď na Rýne pláva okolo chemického areálu nemeckého farmaceutického gigantu Bayer AG v Leverkusene.
Oheň spaľujúci plyn zo surovej ropy v najstaršej irackej rafinérii v meste Baba Gurgur neďaleko Kirkuku.
Ropné plošiny brazílskeho koncernu Petrobras sú stavané v prístave Angra dos Reis. V posledných dvoch rokoch našla brazílska štátom kontrolovaná spoločnosť najväčšie nové svetové ložiská ropy.
Autor: ans | TASR/AP, ČTK/AP, SITA/AP