Madrid 5. júna (TASR) - Dopravný kolaps v Seville spôsobili v uplynulých dvoch dňoch ochranné valy nainštalované v meste koncom minulého týždňa ako súčasť bezpečnostných opatrení v súvislosti s nadchádzajúcim summitom Európskej únie, ktorý sa uskutoční 21.-22. júna. Problémy na cestách súčasne vyvolali debatu, čí ich bolo treba stavať už tri týždne pred jeho začiatkom.
Hoci oplotenie okolo miesta rokovaní - Kongresového a výstavného paláca - stoji už niekoľko dni, jeho umiestnenie na okraji mesta nemalo doteraz mimoriadny vplyv na dopravnú situáciu.
Obmedzenia na hlavných sevillských tepnách v okolí hotela Alfonso XIII., kde sa ubytujú európski šéfovia hláv a štátov, mali však za následok značne odlišné reakcie. Hovorca mestského zastupiteľstva čeliaci enormnej kritike zo všetkých strán, sa však bráni argumentmi, že je to rozhodnutie vlády, ktoré musí mesto rešpektovať.
Do diskusie o bezpečnostných opatreniach sa zapojila aj cirkev. Sevillský arcibiskup vyhlásil, že tieto kroky v takom otvorenom meste, akým je Sevilla, ho nútia rozmýšľať nad svetom 21. storočia. Všetko, čo sa deje, sa síce robí nepochybne preto, lebo to je potrebné, no podľa arcibiskupa "svet stráca rozum".
Necelé tri týždne pred summitom sa ozvalo aj Sociálne fórum, ktoré je organizátorom protestných akcií sprevádzajúcich summity európskej pätnástky. Jeho predstavitelia ubezpečili, že všetky nimi pripravované pochody budú mať absolútne pokojný priebeh "a budú skôr ľudového charakteru".
Z tohto dôvodu obvinili sevillské úrady a madridskú vládu, že sú to práve oni, kto sa snaží navodiť v meste "pocit strachu". V rovnakom duchu sa vyslovila aj Zjednotená ľavica - tradičný partner Sociálneho fóra pri demonštráciách, ktoré tiež kritizovala vládu za vyvolávanie zbytočného poplachu a prezentácie Sevilly ako "mesta v klietke". Andalúzska vláda na tieto obvinenia reagovala vyhlásením, že ide o technické opatrenia, a nie politické rozhodnutia.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem