Bavorsko má vlastnú stranu i politiku

Bavorsko je iné a v politike to platí dvojnásobne. Ani jedna nemecká spolková krajina nemá takú vymoženosť ako práve Slobodný štát Bavorsko. Má vlastnú stranu - Kresťanskosociálnu úniu (CSU), ktorá pôsobí iba v Bavorsku a napriek tomu má nezanedbateľný ..

Bavorsko je iné a v politike to platí dvojnásobne. Ani jedna nemecká spolková krajina nemá takú vymoženosť ako práve Slobodný štát Bavorsko. Má vlastnú stranu - Kresťanskosociálnu úniu (CSU), ktorá pôsobí iba v Bavorsku a napriek tomu má nezanedbateľný vplyv aj na celonemeckú politiku. A možno bude hrať ešte výraznejšiu úlohu.

CSU má výsadné postavenie

Kresťanskosociálna únia (CSU) vznikla po druhej svetovej vojne. Spolu so sesterskou Kresťanskou demokratickou úniou (CDU), ktorá nekandiduje v Bavorsku, sa im po vojne podarilo integrovať okrem katolíkov aj protestantské vrstvy, ktorých politickým útočiskom bola vo Weimarskej republike hlavne Nemecká národná strana a liberálne strany. CDU/CSU sa tak stala veľkou ľudovou stranou pravého stredu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Samotná CSU je úzko orientovaná na Bavorsko, je výraznejšie katolícka a konzervatívnejšia. V Bavorsku je pri moci prakticky od konca vojny. Politická kontinuita sa v tejto časti Nemecka sčasti podpísala pod hospodársky úspech, ktorý z agrárneho Bavorska urobil moderný priemyselný štát.

Posledné krajinské voľby, ktoré sa uskutočnili tento rok v marci, potvrdili výsadné postavenie CSU. Nevyvrátili ale dlhodobejší trend, podľa ktorého má CSU menej priaznivcov vo veľkých mestách. Napríklad v Mníchove opäť zvíťazil sociálny demokrat (SPD) Christian Ude. Červeno - zelená koalícia vládne v bavorskom hlavnom meste už 12 rokov. Sociálnodemokratický starostovia sú aj v Norimbergu a Augsburgu.

V Bundestagu tvorí CSU spolu s CDU spoločnú frakciu. Na celonemeckej úrovni tak strávila viac času vo vláde, než v opozícii. Naposledy pod vedením kancelára Helmuta Kohla vládla v Nemecku koalícia CDU/CSU a FDP 16 rokov. Po porážke v roku 1998 je v opozícii.

SkryťVypnúť reklamu

V druhej komore parlamentu Bundesrat (Spolková rada), ktorej súhlas je potrebný pre viac ako polovicu všetkých zákonov, má ako najväčšia spolková krajina maximálny počet hlasov - šesť.

V opozícii voči vláde

Bavorsko sa nelíši iba vlastnou stranou, ale aj vlastnou vnútornou a zahraničnou politikou.

Stojí na čele niekoľkých spolkových krajín na juhu Nemecka, ktoré ako silný politický a hospodársky blok tvoria často protiváhu voči rozhodnutiam spolkovej vlády. Zvlášť sa to prejavuje po parlamentných voľbách v roku 1998, keď v Berlíne zasadla červeno-zelená vláda SPD a Zelených. Jedným z takýchto príkladov bolo vytvorenie komisie predstaviteľov Bavorska, Bádenska-Württemberska a Sárska pre využívanie jadrovej energie potom, čo nemecká vláda rozhodla o jej postupnom odstavovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiely v zahraničnej politike

Okato sa prejavujú rozdiely medzi Berlínom a Mníchovom v zahraničnej politike. Najvýraznejšie to bolo v období medzinárodnej izolácie Rakúska, keď sa do vlády dostala ultrapravicová strana Jörga Haidera. Nemecko sa vtedy oficiálne pridalo k politickým sankciám Európskej únie. Bavorsko napriek tomu udržiavalo s Viedňou čulé vzťahy a postoj únie kritizovalo.

Rozdiely panujú aj v otázke rozširovania EÚ, hoci obe strany tento historický projekt podporujú. Bavorsko má značnú zásluhu na prijatí sedemročného prechodného obdobia na voľný pohyb osôb. Kritizuje aj nedostatočnú ekonomickú pripravenosť kandidátskych krajín, bojí sa lacnej konkurencie z Východu. Netají sa ani snahou podmieniť vstup susednej Českej republiky (príp. Slovenska) zrušením Benešových dekrétov, čo spolková vláda odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Bavorsko často kritizuje EÚ, že nie je na rozšírenie pripravená. Presadzuje preto prijatie tzv. Kompetenčného katalógu, ktorý by v rámci EÚ definoval kompetencie Európskej komisie, národných vlád a regiónov. Prijatie katalógu žiada ešte pred rozšírením o prvé krajiny.

CSU má šancu získať na celonemeckej úrovni ešte väčší vplyv. Prvýkrát v povojnovej histórii je totiž kandidátom CDU/CSU na úrad spolkového kancelára predstaviteľ kresťanských sociálov. Je ním predseda CSU a bavorský premiér Edmund Stoiber.

(mim)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 367
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 958
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 137
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 052
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 985
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 668
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 630
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu