Dobrý vzťah k Európe Bavorsko vlastne zdedilo. V roku 1805 vraj Napoleon sedel neďaleko mesta Waldsassen v Hornom Pfalzku na kameni, ktorý presne určoval stred Európy. Aj v súčasnosti je najväčšia nemecká spolková krajina v strede európskeho diania. Mestá ako Brusel, Miláno, Viedeň, Budapešť, Praha, Paríž, Rím alebo Zürich ležia neďaleko Bavorska. Vďaka svojej polohe patrí Bavorsko k najdôležitejším európskym uzlom v leteckej, železničnej i cestnej doprave.
Podobne ako ostatné spolkové krajiny má priame zastúpenie v Bruseli. Bavorské zastúpenie plní dôležité úlohy. Sleduje všetky dôležité politické udalosti v Európskej únii, nadväzuje kontakty a udržiava spojenie medzi bavorskou vládou a orgánmi EÚ. Jej najdôležitejšou úlohou je presadzovať bavorské záujmy a dobre ich reprezentovať pred verejnosťou. Funguje aj ako dôležitý informačný kanál, cez ktorý sa informácie z Bruselu dostávajú bavorským podnikom. Predovšetkým malých a stredných podnikateľov zaujímajú informácie o podporných programoch EÚ. Bavorské zastúpenie informuje o dianí v EÚ bavorský krajinský parlament a organizuje rôzne informačné, diskusné a kultúrne podujatia. Tak sa relevantné informácie z Bruselu dostanú priamo k adresátom.
Geografická poloha predurčuje Bavorsko vytvárať medzi západnou a východnou Európou spojovací most. Od pádu železnej opony samo okúsilo „spolunažívanie“ s postkomunistickou krajinou, keďže susedí s Českou republikou. Podporuje rozšírenie na Východ, z ktorého bude mať nepochybne osoh. Rovnako však netají isté obavy z realizácie historického projektu, pretože má aj negatívne skúsenosti. Je zdržanlivé hlavne v otázke voľného pohybu pracovných síl. Bojí sa prílivu lacných pracovníkov z kandidátskych krajín.
Pri každej návšteve slovenských predstaviteľov v Bavorsku, či vo vyhláseniach bavorských politikov na Slovensku zaznieva jednoznačná podpora nášmu vstupu do EÚ. Slovensko-bavorská komisia, ktorá funguje už jedenásť rokov, rozbehla niekoľko projektov, ktoré nás pripravujú na vstup do elitného európskeho klubu.
Krajinský premiér Edmund Stoiber počas návštevy Bratislavy vyhlásil, že šanca na začlenenie východoeurópskych krajín do Európskej únie nebude večná, rovnako ako bola časovo obmedzená príležitosť na zjednotenie Nemecka po páde komunizmu. A preto sa musí uskutočniť čo najskôr. Rovnako sa však netajil obavami v súvislosti s pripravenosťou našej ekonomiky. Pripomenul, že naša krajina nedosahuje ani úroveň Portugalska a Španielska, ktoré pri vstupe dosahovali takmer 70 percent priemeru HDP na obyvateľa EÚ. Napriek tomu ich únia dodnes finančne podporuje.
(mim)