Po páde Mečiarovej vlády nabrali slovensko-bavorské vzťahy druhý dych. Najlepšie to dokazujú frekventované návštevy na vysokej úrovni na oboch stranách. V roku 1999 navštívil Bavorsko slovenský prezident Rudolf Schuster. Len týždeň po ňom zavítal do Mníchova aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. O rok neskôr návštevu opätoval predseda bavorského parlamentu Johann Böhm a v tom istom roku prišiel do Bratislavy aj bavorský premiér Edmund Stoiber. V marci 2001 navštívil slovenský prezident Bavorsko ešte raz. Najvyšší bavorskí predstavitelia zakaždým podporili náš vstup do EÚ a NATO.
V politickej oblasti doteraz neexistovali spory. Jedinou citlivou otázkou, ktorá s rozličnou intenzitou vrhá tieň na bilaterálne vzťahy, je otázka Benešových dekrétov. Začiatkom roka 2000 prišla bavorská strana s iniciatívou podpísať Vyhlásenie o spolupráci medzi SR a Bavorskom. Podľa návrhu malo Slovensko priznať svoj diel zodpovednosti za odsun Nemcov po II. svetovej vojne na princípoch kolektívnej viny. Slovenská strana preto návrh vyhlásenia odmietla.
Kontroverznú kapitolu z minulosti oprášil pred tohtoročnými maďarskými parlamentnými voľbami bývalý premiér Viktor Orbán. Požiadavku na zrušenie Benešových dekrétov vzápätí podporila rakúska a bavorská vláda. Hoci sa situácia nateraz upokojila, nový vietor do plachiet môže pre sudetských Nemcov znamenať úspech Edmunda Stoibera v septembrových parlamentných voľbách v Nemecku. Stoiber ako kandidát na kancelára už v apríli signalizoval, že v prípade víťazstva by v otázke dekrétov postupoval inak než terajší kancelár Gerhard Schröder. „Nová spolková vláda pod mojím vedením by s týmto problémom zachádzala inak ako súčasná,“ povedal Stoiber, ale odmietol svoje zámery upresniť. Všeobecne sa však v tejto záležitosti očakáva tvrdší prístup.
Inak je však slovensko-bavorská spolupráca v mnohých smeroch príkladná. Od roku 1991 zasadá raz ročne slovensko-bavorská komisia, ktorá už rozbehla množstvo zaujímavých projektov v oblasti školstva, kultúry, hospodárskej spolupráce, v rezortoch spravodlivosti a vnútra. Jedným z jej cieľov je bavorská pomoc pri našich prípravách na členstvo v Európskej únii.
Vedúci našej delegácie, štátny tajomník MZV SR Ján Figeľ, označil vzájomné vzťahy za vynikajúce. „Slovensko-nemecké a zvlášť slovensko-bavorské vzťahy neboli nikdy také dobré ako teraz,“ povedal Figeľ. Podľa neho môže byť Bavorsko pre našu krajinu vzorom najmä v rozvoji vidieka a v rozumnom investovaní do hospodárstva, vďaka čomu sa stalo atraktívnym regiónom Nemecka.
Po poslednom zasadnutí komisie v máji minulého roka v Mníchove vedúci bavorskej delegácie, vrchný ministerský radca Hans-Werner Klotz povedal, že Bavorsko kladie v súvislosti s budúcim rozširovaním EÚ osobitný dôraz na priateľské vzťahy so Slovenskom. Naša krajina predstavuje podľa Klotza pre úniu dôležitý strategický faktor a z historického, kultúrneho a vedeckého hľadiska patrí k európskemu spoločenstvu.
(mim)