O týchto problémoch a najmä možnostiach, ktoré ponúka asistovaná reprodukcia na Slovensku i vo svete, hovorili dnes predstavitelia občianskeho združenia Bocian a slovenskí i českí odborníci.
Kým v krajinách Európskej únie sa päť zo sto detí narodí pomocou asistovanej reprodukcie, v ČR sú to tri percentá a v Slovenskej republike len 0,3 percenta detí.
Predsedníčka OZ Bocian Denisa Priadková na stretnutí s novinármi konštatovala, že mnohí ľudia na Slovensku majú stále z asistovanej reprodukcie strach, aj keď táto metóda neznamená žiadne zdravotné riziko. Majú takisto obavy z reakcie okolia a ak sa rozhodnú pre túto metódu, často sa snažia to utajiť pred svojím okolím. Neplodných párov pritom pribúda a znižuje sa aj plodnosť spermií u mužov. Mnohí ľudia s takýmito problémami však už vďaka asistovanej reprodukcii majú zdravé deti. OZ Bocian sa preto snaží poskytnúť ľuďom, ktorí nemôžu mať deti, informácie o možnostiach liečby a asistovanej reprodukcii a sprostredkovať im kontakt s odborníkmi.
O svoje skúsenosti sa s prítomnými novinármi podelila aj členka OZ Bocian, ktorá sa liečila dvanásť rokov, absolvovala mnoho rôznych zákrokov a vo veku 31 rokov sa jej vďaka asistovanej reprodukcii narodil zdravý syn.