V tomto roku prijíma Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK bez prijímacích skúšok 320 uchádzačov, čo predstavuje asi 20 percent z prijatých. Z toho 110 študentov je úspešných olympionikov a 210 s výborným prospechom. Každý uchádzač dostáva koncom marca bezplatnú brožúrku s informáciami o štúdiu a úlohami na precvičovanie. Na prijímacích skúškach sa vyžaduje stredoškolská látka z matematiky, fyziky a informatiky v rozsahu osemročných gymnázií.
Prijatie bez prijímacích skúšok je možné na všetky študijné odbory s výnimkou špecializácií na fyziku-manažment a biomedicínsku fyziku, matematiku-manažment a matematiku-telesnú výchovu.
Bez prijímacích skúšok sú prijatí úspešní riešitelia matematických a fyzikálnych olympiád, ktoré sú organizované ministerstvom školstva a Jednotou slovenských matematikov a fyzikov v kategóriách A, B, C a P. Pri úspešnom riešení olympiád z informatiky je podmienkou prijatia úspešná účasť v kategórii A alebo P. Úspešnými riešiteľmi sa rozumejú riešitelia celoštátneho kola a prví desiati v regionálnom kole. Splnenie tejto požiadavky uchádzač doloží diplomom alebo jeho overenou kópiou pri podaní prihlášky.
Podobnú výhodu majú aj absolventi gymnázií, ktorí maturujú v roku 2001 a dosahovali počas prvých troch ročníkov stredoškolského štúdia priemer známok z predmetov prijímacej skúšky 1,00 a celkový priemer koncoročných hodnotení lepší ako stanovený limit. Limit určí dekan fakulty tak, aby celkový počet uchádzačov prijatých bez prijímacích skúšok nepresiahol 30-50 percent z plánovaného počtu prijatých uchádzačov. Ak počet uchádzačov s priemerom známok 1,00 prevyšuje stanovené percento, prijímacie skúšky musia podstúpiť všetci títo uchádzači.
Na študijných odboroch a špecializáciách, kde nie je možné prijať uchádzača bez prijímacích skúšok, nahrádza úspešná účasť na matematických a fyzikálnych olympiádach plný bodový zisk z písomnej skúšky z odpovedajúceho predmetu (matematiky, resp. fyziky).
Podmienkou prijatia ostatných uchádzačov, ktorí budú pozvaní na prijímacie skúšky, je dosiahnutie stanovených limitov počtu bodov z písomných skúšok.
Doc. RNDr. MARTIN CHUDÝ, CSc.
Prodekan pre pregraduálne štúdium, Matematicko-fyzikálna fakulta UK, Bratislava
VYBERÁME Z TESTU Z MATEMATIKY:1. Z dvoch miest vzdialených od seba 270 km vyšli súčasne proti sebe dve nákladné autá. Prvé auto prejde každú hodinu dráhu 30 km, druhé 60 km. Za aký čas po štarte sa stretnú?
2. Výška poschodia v 30-poschodovej budove je 3,0 m . Kameň, ktorý padá voľným pádom, preletel vzdialenosť medzi úrovňami štrnásteho a desiateho poschodia za čas 0,40 s. Z ktorého poschodia kameň padá?
3. Na konci valcovej tyče dĺžky 0,8 m je pripojená guľa s polomerom 0,1 m tak, že jej stred leží na pozdĺžnej osi tyče. Obidve telesá sú z rovnakého rovnorodého materiálu. Guľa je dvakrát ťažšia ako tyč. Určte graficky aj výpočtom polohu ťažiska tejto sústavy telies.
4. Dvaja ľudia nesú teleso s hmotnosťou 90 kg zavesené na vodorovnej tyči. Vzdialenosť bodov, v ktorých je tyč podopretá ramenami nosičov od pôsobiska tiaže telesa, sú 0,8 m a 1,0 m. Aké veľké sily pôsobia na ramená nosičov?
5. Výsadkár klesá s padákom k zemi rovnomerným priamočiarym pohybom. Hmotnosť výsadkára je 75 kg, hmotnosť padáka 15 kg. Aká sila pôsobí na výsadkára proti smeru tohto pohybu?
6. Reaktívne lietadlo má pri vodorovnom lete stálu rýchlosť 730 km H -1. Motor pracuje s výkonom 2000 kW a s účinnosťou 20. Určte silu, ktorá pôsobí na lietadlo proti smeru jeho pohybu.
7. Pivnicu s plošným obsahom 50 m2, ktorá má podlahu 3,0 m pod úrovňou okolia, zaplavila voda do výšky 80 cm. Za aký čas vyčerpá vodu čerpadlo s príkonom 1000 W a s účinnosťou 20 %?
8. Polomer Mesiaca je približne 3/11 polomeru Zeme a hmotnosť Mesiaca je približne 81-krát menšia ako hmotnosť zeme. Určte veľkosť gravitačného zrýchlenia na povrchu Mesiaca.
9. Umelá družica s hmotnosťou 100 ton obieha po trajektórii tvaru kružnice vo výške 350 km nad povrchom Zeme. Akú prácu vykonali motory rakety pri umiestňovaní družice na trajektóriu?
10. Závažie priviazané na niti s dĺžkou 40 cm obieha v zvislej rovine okolo nášho prsta. S akou najväčšou periódou?