Bratislava 11. júna (TASR) - Vysoké školy v budúcom školskom roku plánujú prijať takmer 32 tisíc uchádzačov, čo je o zhruba o šesťtisíc menej ako prijali v minulom školskom roku. Do prvého ročníka denného i externého štúdia vtedy nastúpilo 37 400 prvákov.
Do prvého ročníka denného štúdia prijali v minulom roku 24 618 študentov, z ktorých na štátnych VŠ študuje viac ako 24 tisíc záujemcov a na neštátnych 348. Možnosť externej formy štúdia využilo takmer 12 800 prvákov, pričom na neštátnych VŠ študuje 19 externistov.
Plánovaný počet voľných miest pre uchádzačov o externú formu vysokoškolského štúdia sa dnes však pohybuje len od 4500 do 5500. Konečné číslo však ešte nie je známe. Na bezplatnú formu externého štúdia vláda v tomto roku vyčlenila 50 miliónov Sk, čo by malo pokryť náklady na 9000 externých študentov na štyri mesiace budúceho školského roku. Celkový počet uchádzačov o vysokoškolské štúdium je v tomto roku takmer 98 tisíc, pričom vysoké školy môžu uspokojiť takmer 32 percent záujemcov.
Na slovenských VŠ v súčasnosti študuje 90 tisíc študentov denného štúdia a takmer 40 tisíc externistov, ktorých príspevky na štúdium predstavujú 380 miliónov Sk. V porovnaní s minulým školským rokom sa tak počet externistov zvýšil o 25 percent. Z celkových 27 000 platiacich externistov má 16 000 uzavreté zmluvy do konca štúdia a nevzťahuje sa na nich ustanovenie o bezplatnom externom štúdiu. Reálny počet platiacich študentov je v skutočnosti oveľa vyšší a objem finančných prostriedkov získaných z príspevkov sa pohybuje vo výške od 400 miliónov až do pol miliardy Sk, pričom iba 100 miliónov sa dostane priamo na vysoké školy.
Príspevok na študenta platiaceho za externé štúdium predstavuje desatinu zo štátneho príspevku na denného študenta. Na tých externistov, ktorí študujú bezplatne, štát dopláca 30 percent z príspevku na denného študenta. V súčasnosti náklady na dopravu, ubytovanie a stravu na jedného vysokoškoláka predstavujú mesačne približne 3800 Sk.
Záujemcovia o vysokoškolské štúdium si mohli vybrať z viac ako 1800 študijných aprobácií, čo je sedemkrát viac ako priemer je členských krajín Európskej únie (EÚ). V súvislosti s integračnými snahami Slovenska preto Ministerstvo školstva SR pripravuje prestavbu študijných odborov, pri ktorej bude vychádzať z noriem prijatých UNESCO. Reštrukturalizácia terajších vysokoškolských študijných odborov na približne 200 až 300 by mala prispieť k zjednoteniu obsahu výučby v rovnakých odboroch na rôznych VŠ. Uvedenou redukciou sa spriehľadní aj obsahová štruktúra tzv. študijných programov. Podľa novej štruktúry sústav študijných odborov by sa na všetkých slovenských VŠ malo začať vyučovať od školského roka 2004/2005. Súčasťou vysokoškolského diplomu bude aj doklad o absolvovaných predmetoch.