Bratislava 11. júna (TASR) - Cenu Dominika Tatarku za rok 2001 udelila dnes deväťčlenná porota na čele s Petrom Zajacom Gabriele Smolíkovej, Petrovi Smolíkovi a Františkovi Mikloškovi za knihu Zločiny komunizmu na Slovensku 1948 - 1989.
Výnimočnosť knihy spočíva podľa predsedu poroty v tom, že zaznamenáva dejiny štyridsať rokov trvajúceho násilia a stáva sa tak pamäťou národa. Je to svedectvo o bolesti tisícok obetí komunizmu, sú to dejiny ľudského utrpenia, uviedol Zajac. Za najsmutnejšiu, najkrutejšiu a najstrašnejšiu knihu o Slovensku 20. storočia označil ocenené dielo minuloročný držiteľ ocenenia Dušan Dušek. Zároveň je to podľa neho jedna z najpotrebnejších kníh, ktoré vôbec vznikli na Slovensku. Je to knižnica neľudskosti, ktorá vypovedá o strate duše, o zločinoch, ktorých sa ľudia dopúšťali v mene utopistických vízií, skonštatoval vo svojom prejave Dušek.
Porota svojím rozhodnutím podľa Mikloška vzdala hold nielen autorskému tímu, ale v prvom rade všetkým obetiam komunizmu. Ako ďalej povedal, až práca na knihe mu pomohla vytvoriť si reálny obraz o vtedajšej dobe. V mladosti som vnímal iba perzekúcie voči predstaviteľom cirkvi. Zločiny komunizmu presiahli moju predstavivosť, spresnil Mikloško.
Podľa Smolíka jej sila spočíva v nezmieriteľnom boji s tatarkovským démonom súhlasu, so zabudnutím. Rovnako ako Dominik Tatarka, aj obete komunizmu bojovali proti totalite moci. Ako ďalej Smolík povedal, každý diktátor je šialenec a ako taký nezodpovedá za svoje rozhodnutia. Zodpovednosť nesú tí, ktorí súhlasia. Nestačí si myslieť, nevyhnutné je povedať, dodal Smolík.
Dvojzväzková publikácia spolu s CD-romom obsahujúcim mená 102 tisíc ľudí, ktorí boli v období komunizmu väznení buď priamo alebo na slobode, ponúka komplexný obraz dejín Slovenska v období komunizmu. Dvadsiatke renomovaných historikov sa podarilo vytvoriť dielo mapujúce štyridsaťročnú históriu slovenského národa, ktorá je pamäťou ľudského utrpenia.
Cenu Dominika Tatarku udeľuje každoročne Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika spolu s Nadáciou Milana Šimečku už od roku 1994. Nositeľmi tohto prestížneho ocenenia sú literárny vedec Milan Hamada, prozaik Ivan Kadlečík, Pavel Vilikovský, Pavel Hrúz a Dušan Dušek, básnik Ivan Štrpka a historik Ľubomír Lipták.