
SLOVENSKÉ PRIEHRADY
BRATISLAVA - Za posledných päťdesiat rokov vysťahovali u nás pre výstavbu priehrad vyše dvadsaťtisíc ľudí a zlikvidovalo sa 35 dedín. V súčasnosti je na Slovensku vyše 300 priehrad a vodohospodári si myslia, že hoci ich treba opraviť, ľuďom v ich okolí nebezpečenstvo nehrozí. A sú presvedčení, že by sa zišli aj ďalšie.
„Slovensko je odkázané prakticky iba na zrážkovú vodu, keď nepočítame Dunaj, ktorý tečie okrajom Slovenska a prítoky z Ukrajiny. Z pohľadu budúcnosti a vývoja globálnych klimatických zmien je nevyhnutné, aby sa s vodou hospodárilo,“ hovorí technicko-prevádzkový riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Štiavnici Ladislav Podkonický.
„Najúčinnejšie z vodohospodárskych opatrení je výstavba priehrad, tá sa však v posledných rokoch utlmila. Máme vypracované koncepcie, v programe protipovodňovej ochrany sú vládou aj parlamentom schválené ďalšie dve priehrady, no reálne peniaze zatiaľ nie sú,“ myslí si Podkonický.
Úplne iný pohľad na priehrady majú ochranárske ekologické organizácie, ktoré majú aj svoj deň boja proti priehradám. Ochranári tvrdia, že stavbu priehrad presadzuje najmä betonárska loby, a podľa nich priehrady skôr škodia ako prospievajú. Poukazujú aj na zmeny v ekosystéme a obrovské náklady na výstavbu. Argumentujú aj tým, že priehrady zadržiavajú najmä štrky, a ich likvidácia si vyžiada obrovské finančné náklady.
Vo vodných elektrárňach na energetických vodných dielach sa vyrába dvadsať percent elektrickej energie na Slovensku, za čo majú energetici tržby okolo sedem miliárd korún ročne. „My ako správcovia celého vodohospodárskeho komplexu, dostávame od elektrární len asi 550-miliónov korún, pretože od roku 1973, keď začal platiť predchádzajúci zákon o vodách, nie sú dotiahnuté legislatívne predpisy,“ hovorí Podkonický.
Podľa Podkonického Slovenský vodohospodársky podnik vodné plochy vytvára, stará sa o bezpečnosť priehrad, ale rekreácia je záležitosťou miest, obcí, regiónov. Niektoré rekreačné oblasti, ako Šírava, Oravská priehrada, majú medzinárodný význam. „Výborné predpoklady pre rekreáciu v budúcnosti sú vytvorené v okolí Gabčíkova. Najmä dunajské ramená by po vybudovaní infraštruktúry zohrávali významnú úlohu.“
RICHARD FILIPKO
* Vodohospodári nazývajú veľkou priehradou každú, ktorá je vyššia ako 15 metrov. Na svete existuje viac ako 40-tisíc takýchto vodných diel.
* Viac ako 300 z nich sú obrovské priehrady, ktorých výška hrádze dosahuje najmenej 150 metrov.
* Čína má asi 19-tisíc veľkých priehrad, USA sú na druhom mieste s asi 5500, nasleduje bývalý ZSSR, Japonsko a India. Na Slovensku je viac ako 40 veľkých priehrad.
* USA majú najviac najväčších vodných diel - 50.
* Na celom svete je zaplavených vodnými nádržami viac ako 400-tisíc štvorcových kilometrov, čo je oblasť veľká ako Kalifornia.
* Pri zrútení približne 200 priehrad zahynulo vo svete (okrem Číny) v minulom storočí vyše 13 500 ľudí. Pri prelomení hrádzí dvoch priehrad pri tajfúne v auguste 1975 zahynulo v čínskej provincii Henan 80 000 až 230 000 ľudí.
* Kvôli výstavbám priehrad bolo v minulosti vysťahovaných 30 - 60 miliónov obyvateľov, prevažne v Číne a v Indii. V súčasnosti sa vysťahúva asi dva milióny ľudí ročne. Na Slovensku bolo zlikvidovaných viac ako 35 dedín. Najviac pri výstavbe priehrady Liptovská Mara (14) a Starina (7). (Zdroj: MVO Ľudia a voda)
Na Slovensku je vyše tristo vodných diel. Tmavšie oblasti naznačujú oblasti, kde je vodných diel najviac - je to najmä v toku Váhu, na juhu Slovenska a historické vodné diela sú v okolí Banskej Štiavnice.
Tri najväčšie vodné diela sú očíslované. Najväčšia priehrada z hľadiska objemu vody je Oravská priehrada.
* Priehrady, ktoré slúžia ako vodné zdroje, a nesmú sa využívať na rekreačné účely: Hriňová, Klenovec, Bukovec, Málinec, Nová Bystrica, Starina, Rozgrund, Turček.
* V súčasnosti je najväčšou priehrada Itapu dokončená v roku 1988 na rieke Paraná na hranici medzi Brazíliou a Paraguajom.
V roku 2009 by ju mala prekonať čínska priehrada Tri rokliny. Rieku Jang-c‘-ťiang začali prehradzovať v roku 1997. Presídliť museli vyše milióna ľudí. Po dokončení priehrady bude jej vodná elektráreň vyrábať najviac elektriny zo všetkých vodných elektrární na svete.