Kto zaplatí za rozšírenie?

Šesť mesiacov pred kľúčovým summitom Európskej únie v Kodani sú kandidátske krajiny podľa britského denníka Financial Times čoraz energickejšie a nadšenejšie.

Ašpiranti vrátane Slovenska a s výnimkou Bulharska a Rumunska očakávajú, že summit v Kodani prinesie koniec dlhého maratónu plnenia ekonomických, sociálnych a politických reforiem ako podmienok vstupu do EÚ. Podľa Financial Times ale menej nadšenia panuje na strane členských štátov. Tam sa v súvislosti s rozširovaním hlavnou témou stáva otázka, kto to zaplatí.

Už dlhší čas je známe, že horúci zemiak spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) lieta medzi bohatšími a chudobnejšími štátmi únie. Na jednej strane stoja hlavní platcovia do európskej kasy - Nemecko, Švédsko, Holandsko a Británia. Na druhej Francúzsko a Írsko, podporované momentálne predsedníckou krajinou únie - Španielskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štokholm, Berlín, Londýn a Haag síce rozšírenie podporujú, ale chcú, aby sa podmienilo reformou spoločnej poľnohospodárskej politiky. Francúzsko a Írsko ako najideálnejšiu možnosť vidia zachovanie súčasného stavu, no ten by rozpočet únie v prípade rozšírenia neuniesol. Financial Times za týmto postojom Paríža a Dublinu vidia silnú poľnohospodársku loby na domácej scéne, ktorá začína tento problém prenášať aj ku kandidátom. Francúzsko, Španielsko a Írsko totiž kandidátskym krajinám odkazujú, že brzdou rozširovania sú Nemci, Švédi, Holanďania a Briti. Tým pádom bohatú štvorku nútia, aby súhlasila s odložením potrebnej reformy poľnohospodárstva.

Dalo by sa povedať, že štvorica bohatých štátov používa tú istú taktiku, akú minulý rok využili Španieli. Tí sa vtedy vyhrážali pribrzdením rokovaní o vstupe, pokiaľ sa nevyrieši otázka regionálneho rozvoja. Spolu s Talianmi tvrdili, že ich regióny zostanú po rozšírení unie bez európskej pomoci. Rozšírenie totiž prinesie množstvo ešte chudobnejších regiónov a súčasní členovia by dostávali menej peňazí z regionálnej pomoci. Kompromis, hoci krehký, sa napokon našiel.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe tohto príkladu by sa dalo očakávať, že riešenie sa nájde aj v prípade spoločnej poľnohospodárskej politiky a že táto sa nebude spájať s rokovaním o vstupe. Je tu ale jeden háčik, ktorý sa volá voľby.

Ak sa členské štáty nedohodnú na nadchádzajúcom summite v Seville, potom poľnohospodárstvo prehodia na bruselský summit v októbri. Tento dátum prináša hneď dve riziká. Prvým je, že únia sa zaviazala rokovania o vstupe uzavrieť do konca roka. Druhým, že Nemci idú 22. septembra voliť. Predstava, že nová nemecká vláda bude za mesiac schopná európske poľnohospodárstvo riešiť, je o to neistejšia, že horúcim kandidátom na post spolkového kancelára je konzervatívny Edmund Stoiber.

(taa)

Slovensko žiada rovnaké podmienky

Bratislava spolu s ostatnými kandidátskymi krajinami zatiaľ stále požaduje priame platby poľnohospodárom v rovnakej výške, ako dostávajú farmári v krajinách únie. Európska komisia začiatkom roka zverejnila návrh, podľa ktorého by noví členovia po vstupe dostali iba 25 percent z celkovej výšky priamych platieb. V návrhu sa uvádza, že v roku 2005 by priame platby postupne dosiahli 30 percent a do roku 2013 by narastali na úroveň 100 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Premiéri Českej republiky, Slovenska, Poľska a Maďarska listom vyjadrili nespokojnosť s takýmto návrhom a žiadali, aby sa s novými členmi zaobchádzalo rovnako ako so starými. Navrhované desaťročné prechodné obdobie označili za neopodstatnené, ktoré zároveň nie je v súlade s požiadavkou rovnakých podmienok súťaže v jednotnom trhu únie.

Spoločný postup avizovali aj vyjednávači krajín V4. Spoločný postoj Visegrádu bude mať v tomto prípade svoju váhu - poľnohospodárstvo krajín Visegrádskej štvorky (najmä kvôli Poľsku) absorbuje v budúcnosti až 90 percent prostriedkov určených pre 10 nových členských krajín.

Autor: mar

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu