
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR a ČTK
Faux pas, chybný krok, znamená nevhodne vyslovené slová a nevhodné správanie. Jedinou útechou nám môže byť, že faux pas sa môže prihodiť aj tým najlepšie vychovaným a najjemnejším ľuďom. Vypovedané slová už síce nemôžeme vrátiť, ale nevhodné správanie sa môžeme pokúsiť aspoň čiastočne napraviť.
o V zmätku ste nepodali ruku jednej z predstavovaných osôb – urobte to neskôr s vysvetlením, že ste sa stratili v dave.
o Máte problémy so zapamätávaním mien a mýlite si ich? Povedzte, že ste nezačuli dobre priezvisko a predstavte sa ešte raz, aby ste k tomu podnietili aj osloveného.
Čomu sa vyhýbať
o V spoločnosti sa vyhýbajte hlasným komentárom a klebetám – napríklad, keď si pozeráte fotografie v albume alebo počas jedenia v reštaurácii.
o Robeniu grimás alebo neslušnej gestikulácii niekomu za chrbtom – nemusíte si všimnúť svedka alebo zrkadlo, ktoré všetko odráža.
o Prílišnej zhovorčivosti – tak zmenšíte riziko, že poviete čosi nevhodné. Najprv premýšľajte, potom rozprávajte.
Ako napraviť faux pas?
Najhoršia vec, akú môžeme urobiť, keď sa nám už podarilo urobiť v rozhovore faux pas, je horúčkovito sa pokúšať zakryť to. Väčšinou totiž zareagujeme panicky a začíname sa ospravedlňovať, vysvetľovať. Vtedy je veľmi ľahké zamotať sa do slov a urobiť ešte niečo horšie. Najvhodnejšie je zmĺknuť a nechať to tak – darmo, už sa stalo a naprávanie by celú vec ešte zhoršilo. S nevhodnou poznámkou je to ako s rozbitým pohárom – stalo sa a neexistuje recept na nápravu.
Ak cítime, že niekto v našej spoločnosti sa nebezpečne blíži k spáchaniu faux pas, mali by sme taktne prerušiť jeho reč. Najlepšie je predbehnúť nevyslovené myšlienky a navrhnúť napríklad občerstvenie. Ak už dotyčného nestihneme zachrániť, patrí sa nevšímať si to, a taktne mu pomôcť tým, že zmeníme tému rozhovoru. (tom)