Denník planéty

Sucho zo znečistenia


Živelné pohromy na zemeguli:


8. 6. 2002 – 14. 6. 2002


Sucho zo znečistenia

Je možné, že ničivé suchá v chudobných afrických štátoch sú následkom priemyselného znečistenia z tovární a elektrární na severnej pologuli. Uvádza to správa v časopise New Scientist. Výskumníci z Kanady a Austrálie vytvorili počítačový model, z ktorého zistili, že oblačné útvary a poveternostné javy v africkej oblasti Sahel ovplyvnilo znečisťovanie. Vedci tiež oznámili, že dažďové zrážky v Afrike južne od Sahary klesli za posledných štyridsať rokov v priemere od 20 do 50 percent. „Keď vedci zahrnuli do modelu vysoké emisie síry zo severnej pologule v priebehu osemdesiatych rokov, zistili, že povrch Zeme na severe sa v porovnaní s juhom relatívne ochladil, takže pásmo tropických dažďov sa posunulo južnejšie, čo vyvolalo suchá v Saheli,“ píše sa v správe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nové prípady eboly

Počas nového prepuknutia vírusu ebola zomrelo v džungli na severe Konga najmenej päť ľudí. Hemoragická horúčka, ktorú vyvoláva ebola, sa objavila v tejto oblasti už druhý raz v priebehu roka. „Sme presvedčení, že títo ľudia umreli na vírus eboly. Údajne zjedli mäso mŕtvej opice, ale to ešte treba overiť,“ povedal doktor Ebata-Mongo. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že predchádzajúce prípady úmrtia súviseli s kontaktom ľudí s infikovanou gorilou. Opice sa môžu týmto vírusom nakaziť a po prepuknutí infekcie zomrieť.

Kobylky na Sibíri

Invázie kobyliek vo východnom Rusku prinútili úrady v desiatich krajoch vyhlásiť mimoriadny stav. Hmyz zožral už obrovské pásy úrody. V najpostihnutejšej oblasti, na východe Sibíra, zaznamenali údajne niekoľko tisíc kobyliek na meter štvorcový. Snahu rozprášiť insekticídy z lietadiel zmaril nedostatok paliva do lietadiel – tie sa totiž nadmerne využívali pri hasení dlhotrvajúcich lesných požiarov.

SkryťVypnúť reklamu

Plamene pri Denveri

Ničivé lesné požiare naďalej zúrili vo vysušených západných oblastiach Severnej Ameriky. Požiare zachvátili oblasť od Alberty až po južnú Kaliforniu. Najnebezpečnejšie a najrozsiahlejšie plamene ohrozovali južné predmestie Denveru. Rozšírili sa od táboráku v Skalistých horách.

Turistické zamorenie

Antarktídu čaká zamorenie baktériami. Do panenskej divočiny ich prinášajú na svojej obuvi turisti, ktorých počet sa neustále zvyšuje. V správe, pripravovanej na konferenciu Austrálskej asociácie na kontrolu infekcií v Brisbane, vedci uviedli, že vo vyše 20 percentách vzoriek baktérií získaných z obuvi turistov sa nachádzali baktérie tráviacej sústavy. „Zistili sme, že ani najnovšia prax, keď si návštevníci čistia obuv v morskej vode, nie je dostatočnou prevenciou pred infekčnými chorobami,“ povedal doktor James McCarthy, spoluautor štúdie. Vedci preto navrhujú, aby všetci návštevníci Antarktídy používali na čistenie obuvi silný dezinfekčný prostriedok.

SkryťVypnúť reklamu

Pestrofarebný dážď

V niektorých oblastiach východoindického štátu Západné Bengálsko zaznamenali zelený a žltý dážď. Ide o jav, ktorý meteorológovia ešte celkom neobjasnili. „Farebné dažde vyvolali veľké obavy u bohabojných dedinčanov. Myslia si, že privolali hnev hinduistických bohov a bohýň, takže sa chodia húfne modliť do chrámov,“ povedal zástupca miestnej správy Sutanu Prasad Kat. Šéf fakulty environmentálnych štúdií na Kalkatskej univerzite tvrdí, že príčinou farebného dažďa je znečistenie vyvolané miestnymi pecami na pálenie tehál. Ďalší vedci špekulujú, že zafarbenie dažďa spôsobujú sekréty veľkých rojov včiel, ktoré skonzumovali zmes peľu z manga, kokosu a rôznych tráv.

Tropické cyklóny

Zvyšky tajfúnu Noguri vyvolali víchrice a výdatné dažde na južnom a východnom pobreží Japonska. Pôvodne sa južne od Taiwanu vytvorila len búrka, tá sa však na 24 hodín premenila na tajfún.

SkryťVypnúť reklamu

m Pri tichomorskom pobreží Mexika, južne od Manzanilla, sa nakrátko sformovala tropická búrka Boris.

Zemetrasenia

Stredné a južné časti Mexika postihlo zemetrasenie o sile 5,6 stupňa Richterovej stupnice. Jeho epicentrum bolo pri pobreží Oxacy. Nie sú známe nijaké výraznejšie škody.

m Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia východného Afganistanu, severovýchodného Iránu, Karolínskych ostrovov a Panenských ostrovov. STEVE NEWMAN

The Los Angeles Times Syndicate

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu