Brusel 16. júna (TASR) - Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) dosiahnu možno v pondelok dohodu o spoločnom stanovisku pätnástky ku kapitole poľnohospodárstvo, avšak rozhodnutie o priamych poľnohospodárskych platbách pre budúcich nových členov odložia na koniec tohto roka.
Šéfovia diplomacie sa stretnú v Luxemburgu, aby pripravili summit EÚ v Seville, ktorý sa uskutoční 21. a 22. júna. Jeho hlavnými témami budú boj proti nelegálnej imigrácii, rozšírenie, budúcnosť a reforma EÚ, ekonomické otázky a medzinárodná situácia.
Podľa zdrojov z Rady ministrov sa EÚ priblížila k dohode o priamych platbách, spor o ktorých znemožňoval doteraz prijať spoločné stanovisko únie ku kapitole poľnohospodárstvo. To je nevyhnutné pre to, aby Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny mohli o tejto oblasti s EÚ rokovať.
Dohodu blokovali Nemecko, Británia, Holandsko a Švédsko, ktoré nesúhlasia s poskytnutím priamych platieb pre nových členov. Kompromisný návrh španielskeho predsedníctva sa však zdá byť podľa zdrojov z rady prijateľný pre všetkých.
Návrh síce priznáva, že priame platby sú súčasťou legislatívy EÚ, ale pripomína, že finančný rámec na roky 2000-06 (tzv. Agenda 2000) sa o nich nezmieňoval.
Rozhodnutie v otázke ich poskytnutia príjme EÚ podľa tohto návrhu "v pravý čas" tak, aby sa rešpektoval časový plán dohodnutý v Seville. EÚ sa nezmieňuje o októbrovom konečnom termíne ako v predchádzajúcom návrhu, ktorý sa nepozdával Nemecku ani Holandsku.
Zdroje Rady EÚ po piatkovom rokovaní veľvyslancov členských krajín informovali, že pätnástka podľa všetkého smeruje k dohode. Nemecko, Švédsko a Británia s návrhom v podstate súhlasili, Holandsko si vyžiadalo čas na vyjadrenie. Námietky Francúzska, ktoré priame platby najviac podporuje, by dohodu nemali zablokovať.
Ak ministri v pondelok takýto návrh schvália, v praxi to bude znamenať, že EÚ síce bude mať spoločné stanovisko k poľnohospodárstvu, ale bez akýchkoľvek záruk priamych platieb pre budúcich členov. O ich poskytnutí či neposkytnutí sa bude rozhodovať až na úplný záver roka.
Priame platby sú však len časťou rozsiahlej kapitoly poľnohospodárstvo a vďaka spoločnému stanovisku budú môcť kandidáti s EÚ rokovať aspoň o zvyšných oblastiach.
Ministri v pondelok prerokujú aj politický dokument o rozšírení, ktorý pre Sevillu pripravilo španielske predsedníctvo. Okrem iného sa v ňom uvádza, že EÚ do konca roka vypracuje aktualizovaný časový plán rozšírenia pre všetky krajiny, ktoré neuzavrú tento rok rozhovory o vstupe. Podľa diplomatov sa to týka najmä Bulharska a Rumunska a nejde o prípravu zadných vrátok pre prípadný neúspech rokovaní s ostatnými krajinami.
Šéfovia diplomacií prerokujú v Luxemburgu aj reformy vo fungovaní Rady ministrov EÚ, ktoré by ju pripravili na rozšírenie. Pripravia závery pre summit v oblasti nelegálnej migrácie, budú sa zaoberať financovaním vojenských operácií EÚ, situáciou na Blízkom východe, v Indii a Pakistane a spoluprácou s Iránom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) sla