Ako po stretnutí ministrov financií G7 povedal Hans Eichel z Nemecka, niektorí členovia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v tejto oblasti zaostávajú. Hoci neuviedol konkrétnych previnilcov, podľa nemenovaných zdrojov tým mienil Švajčiarsko, ktoré nie je ochotné zrušiť svoje prísne zákony o bankovom tajomstve.
Nemenovaný zdroj prezradil, že výrazný pokrok dosiahli krajiny G7 v prípade britských závislých území a Európska komisia sa teraz sústredila na Švajčiarsko, s ktorým čoskoro začne rokovať. Británia začiatkom mesiaca oznámila, že dva ostrovy pri francúzskom pobreží - Guernsey a Jersey - súhlasili so spoluprácou pri zavádzaní plánovaných opatrení proti daňovým únikom v Európskej únii. Pokrok nastal aj v prípade Isle of Man, samostatného územia medzi Škótskom a Írskom.
Ministri financií G7 po dvojdňovom stretnutí v kanadskom Halifaxe, na ktorom diskutovali o celom rade ekonomických otázok, uviedli, že členovia OECD by mali ísť príkladom a poskytnúť prístup k devízovým, bankovým a ďalším informáciám.
Eichel upozorňuje, že medzinárodná spolupráca sa nesústreďuje len na obmedzenie financovania teroristických skupín, ale aj na obmedzovanie daňových únikov a pranie špinavých peňazí. Jeho britský kolega Gordon Brown dodáva, že ministri sú odhodlaní urýchlene dosiahnuť účinnú výmenu informácií s cieľom ukončiť bankové tajomstvo. „Sme odhodlaní dokázať krajinám mimo tohto úsilia, že budú izolované od medzinárodnej komunity,“ dodáva Brown. (reuters, tasr)