Luxemburg 17. júna (TASR) - Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes v Luxemburgu nedohodli na princípoch spolupráce s tretími krajinami v oblasti boja proti nelegálnej migrácii. Pätnásť štátov sa nedokázalo dohodnúť na tom, či trestať krajiny, ktoré spoluprácu s úniou odmietnu.
Spornú otázku budú musieť teraz riešiť šéfovia štátov a vlád, ktorí sa v piatok a v sobotu zídu na summite v španielskej Seville.
Návrh španielskeho predsedníctva dnes podľa diplomatov podporilo 12 členských krajín, Francúzsko, Švédsko a Luxembursko však odmietli akékoľvek hrozby sankcií voči tretím štátom, ktoré nebudú chcieť spolupracovať, prijať späť imigrantov alebo ktorých výsledky v potláčaní nelegálnej migrácie budú neuspokojivé.
Ministri sa dnes nedohodli ani na návrhu reformy fungovania summitov, ministerských zasadaní a predsedníctva EÚ. Všetci síce vo svetle blížiaceho sa rozširovania uznali potrebu takejto reformy, avšak dokument španielskeho predsedníctva posunuli svojim šéfom do Sevilly.
Dokument obsahoval okrem iného návrhy na zníženie počtu špecializovaných ministerských rád zo 16 na desať. Rada pre všeobecné záležitosti, v rámci ktorej sa stretávajú ministri zahraničných vecí, by sa mala rozdeliť na dve formácie - jedna by bola zodpovedná za vnútorné otázky ako prípravu summitov, druhá za vonkajšie záležitosti, teda zahraničnú a obrannú politiku, zahraničný obchod alebo humanitárnu pomoc.
Čo sa týka zefektívnenia predsedníctva v EÚ, ktoré sa dnes strieda medzi jednotlivými krajinami po šiestich mesiacoch, dokument navrhuje vytvoriť namiesto polročného programu radšej strednodobý strategický dokument, z ktorého by vychádzali ročné programy pre dve po sebe nasledujúce predsedníctva.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem