Vilnius 17. júna (TASR) - Komisár Európskej únie (EÚ) pre hospodársku súťaž Mario Monti dnes varoval kandidátske krajiny, že firmy, závislé od režimov neprípustnej štátnej pomoci, budú po získaní členstva trpieť, ak sa budú odkladať potrebné reformy.
Ako informuje agentúra Reuters, kandidáti, ktorí sa chcú pripojiť k EÚ v roku 2004, musia do októbra upraviť pravidlá pre hospodársku súťaž. Zatiaľ tak však urobili len piati - Cyprus, Litva, Lotyšsko, Estónsko a Slovinsko - z celkovo 10 kandidátov, ktorí pravdepodobne ukončia vstupné rokovania do koncoročného termínu. Dalšími adeptami členstva sú Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Malta, Bulharsko a Rumunsko, hoci posledne dve uvedené krajiny sa k EÚ pripoja až v druhej polovici tohto desaťročia.
M. Monti na výročnej konferencii litovských predstaviteľov pre hospodársku súťaž uviedol, že v prípade kandidátov, ktorí ešte neukončili kapitolu hospodárskej súťaže, existujú dva čierne body - neprípustná fiškálna pomoc a pomoc pre stratové spoločnosti, najmä v súvislosti s oceliarskym priemyslom. Podľa jeho slov EÚ minulý rok vyzvala kandidátske štáty, aby zmenili neprípustné režimy štátnej pomoci na programy, ktoré zodpovedajú európskemu štandardu.
Komisár upozornil, že EÚ po prijatí nových členov neumožní pokračovať v takýchto režimoch a spoločnosti, ktoré z nich profitovali, môžu úplne zbankrotovať. Zároveň nevylúčil možnosť, že po vstupe do únie budú musieť príjemcovia túto pomoc vrátiť.
* 1 sov