Deti do táborov chodia rady, pretože si tam užijú veľa zábavy FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
„Pre všetkých, ktorí majú radi cyklistiku, športovanie, hry, zábavu, tancovanie, aktívny oddych … tento tábor je tu pre váááás,“ kontruje druhá.
„Deti stihnú počas 13 dní toľko, že sa tomu ani nechce veriť,“ vychvaľuje sa tretia. Ďalšia zas vsadí na cenu: „Za málo peňazí – kvalitný tábor!“
Ponúk je dosť, ale ako sa v nich orientovať? Rodičia to často nevedia. Na internetovej stránke Detské tábory sa zúfalo pýtajú: „Existujú niekde referencie na firmy organizujúce letné tábory?“
Cena nie je prvoradá
Odpoveď znie – nie. Orientovať sa môžete podľa skúseností známych, ceny, informácií organizátorov a dojmu, akým na vás zapôsobia.
Podľa dotazníkového prieskumu, ktorý robila internetová stránka „detsketabory“, sa väčšina rodičov pri informácii o cene pýta na dodatočné výdavky (takmer 50 percent), na to, či cena zahŕňa aj dopravu a koľko vyjde pobyt na jeden deň. Či je v cene aj DPH, si všíma len sedem percent rodičov.
Z prieskumu vyplýva, že 60 percent rodičov je ochotných zaplatiť za desaťdňový tábor dva- až tritisíc korún. Táto cena je podľa cestovných kancelárií primeraná. „Priemerná cena detského tábora sa pohybuje od 2,5 do 4-tisíc korún, čo predstavuje na jeden deň tak tristo korún. Ak niekto ponúka kvalitné ubytovanie s plnou penziou za sumu nižšiu ako 250 korún na deň, a pritom nemá sponzora, klame,“ zhodujú sa cestovky.
Nový zákon pomáha rodičom
Organizovať detské tábory je veľká zodpovednosť. „Beriete so sebou neznáme deti a rodičia dávajú deti neznámym ľuďom. A môže sa stať, že dieťa príde po desiatich dňoch z tábora a vyhlási, že tam už v živote nepôjde, a vy nemáte šancu niečo s tým spraviť,“ povedal pre SME Štefan Šušlík z Detskej cestovnej kancelárie Bombovo v Nitre.
Aj preto víta nový zákon, podľa ktorého môžu detské tábory (po novom už zájazdy) organizovať len cestovné kancelárie poistené proti insolventnosti. Doteraz totiž nebolo jasné, kto môže detské tábory organizovať a kto nie. Mohol to robiť ktokoľvek so živnosťou na organizovanie športovej a kultúrnej činnosti.
Detské tábory tak organizovali aj ľudia, ktorí sa tak rozhodli na poslednú chvíľu – pár učiteliek, partia študentov, čo si chceli v lete privyrobiť. S tým sa nieslo i určité riziko.
„Rodičia platia tábory už vo februári, v marci, často celú sumu. Doteraz im nikto negarantoval, že svoje peniaze ešte niekedy uvidia, že za ne niečo dostanú. Do prázdnin totiž mohol tento „organizátor“ zaniknúť,“ vysvetľuje Štefan Šušlík. „Teraz je to jasne definované, poistené.“
Občianske združenia chcú tábory organizovať naďalej
Občianske združenia však na nový zákon frflú, prestať s organizovaním táborov nemienia.
„V úvode zákona sa dočítate, že sa týka podmienok cestovných kancelárií. Občianske združenia ho teda nemajú prečo ďalej čítať,“ tvrdí Jozef Kirchmayer z Občianskeho združenia YETI v Bratislave. „Pokiaľ niekto jednoznačne nepovie, že to robiť nesmieme, budeme detské tábory poskytovať aj naďalej. “
Občianske združenia by predsa mali byť neziskové, nie si privyrábať pomocou detských táborov – hnevajú sa cestovky.
„Ani jedno občianske združenie nemôže robiť tábory na základe zisku – tie peniaze, čo vyberieme, aj musíme do poslednej koruny minúť,“ oponuje Kirchmayer. „Aj preto je u nás rodič dobre chránený – ak použijeme peniaze na niečo iné ako na tábor, dopustíme sa trestného činu. Ale cestovná kancelária, ktorá nie je poistená, môže skrachovať a rodič o svoje peniaze príde.“
Občianske združenia požiadali o pomoc ministerstvo školstva, ktoré momentálne rokuje s ministerstvom hospodárstva, tvorcom zákona. Dúfajú, že výsledok bude pre nich kladný.
Ceny sa zvýšia o minimum
Vo verejnosti sa šíria fámy, že ceny detských táborov budú vyššie, keďže sa cestovné kancelárie budú musieť dať poistiť proti insolventnosti. „Poistenie zájazdu vyjde asi na 4000 korún, na jedného účastníka teda pripadne zvýšenie o 60 korún. Ak cestovka nebude môcť svoje záväzky splniť, preberie ich poisťovňa. Pre rodičov to bude len prínosom,“ potvrdili nám v jednej bratislavskej cestovnej kancelárii.
Organizátori detských táborov
Podľa nového zákona bude môcť detské tábory ponúkať len cestovná kancelária, cestovná agentúra len v spolupráci s cestovnou kanceláriou. Doteraz však detské tábory pripravovali aj iné organizácie - podľa spracovaného dotazníka z internetovej stránky www.detsketabory.sk bol ich podiel na trhu takýto:
Organizátor Podiel (%)
Centrum voľného času 18,63
Občianske združenie 18,87
Škola 14,86
Odborový zväz 32,78
Cestovná kancelária 14,86
Aké tábory podľa rodičov v ponuke chýbajú Druhy táborov Podiel (%)
21-dňové 0,58
denné 9,88
lacné 42,44
originálne 24,42
pobytové 2,33
putovné 0,58
špeciálne 19,19
stanové 0,58
Čo považujú rodičia u vedúcich za najdôležitejšie Charakteristika Percento respondentov
zmysel pre humor a pozitívne myslenie 17,22
nadšenie pre prácu s deťmi 30,13
pedagogické vzdelanie 0,66
dlhoročné skúsenosti s prácou s deťmi 12,25
zodpovednosť 39,74