
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Niektoré deti znášajú táborové odlúčenie od rodičov lepšie, iné horšie. Ich dojmy veľmi závisia od toho, či sú vedúci v tábore schopní zaujať ich a nájsť si k nim cestu. Na to, čo je pri tom dôležité, sme sa spýtali liečebnej pedagogičky MÁRIE TAKÁČOVEJ z Centra výchovnej a psychologickej prevencie v Dolnom Kubíne. Centrum v spolupráci s občianskym združením pripravuje týždenné tábory pre deti s poruchami učenia a správania.
V čom sú vaše tábory špeciálne?
„Deti, ktoré sú neúspešné v škole, sú často nešťastné. Z toho, vyplývajú mnohé ťažkosti v správaní, preto sme sa preventívne zamerali na tieto deti. Teraz máme už aj prváčikov, ktorí majú výrazné problémy v správaní. Deti v tábore sú väčšinou naši klienti, poznáme sa, takže ľahšie prekonávame adaptačné problémy.“
Ako vyzerá program?
„Pracujeme s deťmi vo väčších i menších skupinách, ktoré sú zamerané podľa ich problémov. Ale keď dieťa potrebuje individuálny kontakt, vždy sa mu môže venovať odborník tak, aby sa neovplyvnila práca v skupine. Program je zameraný na rozvoj a harmonizáciu osobnosti, deti sa učia na seba reagovať, akceptovať sa navzájom. Treba dostať na povrch to, čo je v nich pozitívne a s tým pracovať. Na každom pobyte už máme jazdu na koni, lebo kontakt s prírodou a so zvieratami posilňuje rozvoj komunikácie a sebarealizáciu. Využívame aj prvky arteterapie a muzikoterapie. “
Pracujete aj s rodičmi?
„Nemáme prostriedky na to, aby to mohol byť tábor aj pre rodičov. Ale posledný deň je vždy spoločné stretnutie a rodičia často hovoria, že deti sú ako vymenené. Mnohé sú prvýkrát bez rodičov a keď zistia, že môžu veci vyriešiť aj samy, pomáha im to aj v škole. Získajú odvahu hovoriť o svojich problémoch, pocitoch, vedia sa lepšie presadiť. Rodičia zrazu zistia, že ich deti majú kapacity, o ktorých oni ani netušili.“
Existujú nejaké typy detí, ktorým by ste tábor neodporučili?
„Myslím si, že nie sú také deti. Je to na dospelých, aby našli spôsob ako sa im priblížiť a získať si ich dôveru.“
Ako pripraviť dieťa, aby zvádlo pobyt v tábore?
„Sú tábory pre deti s rodičmi – to môže byť dobrá príprava na samostratný pobyt v tábore. Ideálnou prípravou je navštevovanie nejakého záujmového krúžku, tam sa dieťa naučí komunikovať s rovesníkmi, nadväzovať kontakty, presadiť sa. Ak nemá problémy s nadväzovaním kontaktov v triede, pravdepodobne nebude mať problémy ani v tábore. Najmä na prvý tábor by dieťa malo mať iba dobré spomienky.“
Čo má robiť rodič, ak sa dieťa pýta z tábora domov?
„Keby bol v každom tábore odborník, ktorý by deťom pomohol prekonať adaptačné ťažkosti, asi by sa niečo také nestalo. Deti treba pre spoluprácu získať. Aj my sme mali podobné prípady. Tak sme s nimi uzatvorili zmluvu, že sme ochotní kedykoľvek dopraviť dieťa domov. A nestalo sa nám, že by o to dieťa požiadalo.“
Je pobyt v tábore pre deti prospešný?
„Myslím, že áno. Len treba si všímať kvalitu programu. Teraz sa preferujú masové akcie, orientované na vonkajší efekt. Tam sa síce deti môžu cítiť dobre, ale nemusí to mať vplyv na rast osobnosti.“
Zatracujete takéto tábory?
„Nie, ale zvyšuje sa počet citovo labilných detí a tých, ktoré majú ťažkosti so správaním. A keď sa stretne veľa takýchto detí a odovzdávajú si zážitky bez toho, aby im dospelí mohli poskytnúť spätnú väzbu, nemyslím si, že je to najlepšie.“
MONA GÁLIKOVÁ