
BÉLA BUGÁR, predseda SMK: „Prezident hovoril o otázkach, ktoré sa vládna koalícia snaží riešiť. Len jedna vec ma trošku zarazila. Konštatovanie, že koalícia mesiac po referende pohrdla názorom občanov, je snáď trochu silné. Ja si myslím, že koalícia nevyužila dôveru občanov, ktorí počúvli naše názory a nešli hlasovať. V ostatných veciach prezident pomenoval to, čo každý, kto sa len trošku vyzná v politike, cíti.“
ANNA MALÍKOVÁ, predsedníčka SNS: „SNS oceňuje, že pán prezident pokračoval vo výzve na zmierenie spoločnosti a formulovaniu národnoštátnej doktríny. SNS chce prispieť k zmierneniu napätia v spoločnosti napríklad aj účasťou na okrúhlych stoloch. Prejav bol na druhej strane príliš všeobecný a kritika neadresná.“
MARTA AIBEKOVÁ, podpredsedníčka poslaneckého klubu HZDS: „Prezident pokračoval v duchu svojho pôsobenia a hľadal chyby na všetkých ostatných, len sám seba vyzdvihol len v pozitívnom slova zmysle. Prejav ma neprekvapil. Ku koalícii je kritický už dávno. Kritika je opodstatnená, ale nepáči sa mi, že prezident vyšiel z koalície, a ako autorita by mohol viac využívať svoju funkciu na ovplyvnenie jej činnosti.“
ĽUBOMÍR ANDRASSY, podpredseda SDĽ: „Otvorene vnímam hodnotenie ťažkej sociálno-ekonomickej situácie väčšiny občanov na Slovensku. Chýbala mi jasnejšia prezidentova predstava o fungovaní slovenskej spoločnosti v najbližšom roku, ale aj na najbližších desať-dvadsať rokov. Opozícii venoval prezident veľmi malú, ak nie žiadnu pozornosť.“
PAVOL HRUŠOVSKÝ, predseda KDH: „Na novoročný prejav sa mi prezident zdal byť príliš konkrétny. Problémy nie sú nové a vládna koalícia s nimi zápasí. Nemôžem súhlasiť s tým, že by neúspechy boli až také, ako ich prezident pomenoval. Zmierenie nemožno vnucovať nasilu, na to musí vyrásť nová generácia a nové životné podmienky. Nesúhlasím ani s tým, že by sme nepochopili, čo nám občania odkázali v referende. Prezident chcel urobiť aj hrubú čiaru za storočím. K tomu treba dospieť postupným vývojom.“
JÁN ŠIMKO, podpredseda SOP: „Vnímal som prejav ako novoročný vinš, aby sa nám podarilo druhú polovicu volebného obdobia riešiť tak, aby to bolo v prospech občanov. Vysoko si vážim, že spomenul problematiku malého a stredného podnikania. Prejav vnímam veľmi kladne. Nevnímal som ho ako kritiku koalície, prezident len apeloval na to, aby sme rýchlejšie zjednocovali názory.“
LADISLAV AMBRÓŠ, predseda SZS: „Beriem to ako každý iný novoročný prejav. Nechcel by som to nejak zvlášť komentovať. Prezident má právo vyjadriť svoj názor aj zmiešané pocity. My ako koalícia mu dávame dostatok dôvodov, aby nás mohol kritizovať. Nepovažujem prejav za niečo prelomové.“
PETER TATÁR, nezávislý poslanec (DS): „Bol to komunistický prejav, nevhodný do nového milénia. Snažil sa zmierniť veci, ktoré treba meniť. Prezident opakuje svoju doktrínu, ktorú nepomenoval. Tuší, že Slovensku chýba nejaká hodnotová idea, ale on sám nie je schopný a pripravený ju ponúknuť.“
JÁN BUDAJ, predseda LDÚ: „Prejav bol veľmi kritický, ale nemyslím, že nenáležitý. Očakávam, že jeho kritické slová prehodnotia najmä členovia vlády, ku ktorým smerovala väčšina výhrad.“
RASTISLAV TÓTH, politológ, Univerzita Mateja Bela: „Bol to taký ľudský prejav. Prezident sa snažil vyjadriť pocity človeka. Menej prejav obsahoval nejakú ideu do budúcna, okrem základnej peknej idey akéhosi zmierenia. Žiaľ, prezident nedefinoval, o čo ide. Bol skeptický, neviem, či je to opodstatnené. Asi by mal skôr vysloviť nejakú pozitívnu myšlienku a ľudí pre ňu získať. Kritika koalície bola nečakane široká.“
GRIGORIJ MESEŽNIKOV, politológ, Inštitút pre verejné otázky: „Prezident neprekvapil. Bol to štandardný príhovor. Potvrdil, že prezident zotrváva na niektorých zjednodušených predstavách o vývoji slovenskej spoločnosti a príčinách jej polarizácie. Odhaľuje to najmä jeho zotrvávanie na akomsi národnom zmierení. Kritika koalície nie je prekvapujúca, ale ani adekvátna. Pripisovať jej zodpovednosť za problémy vo vnútropolitickom vývoji sa mi nezdá celkom korektné.“