Brusel 20. júna (TASR) - OLAF, vyšetrovací orgán Európskej únie (EÚ) pre prípady podvodov, prešetruje obchodovanie s cukrom, ktoré údajne mohlo porušiť špeciálnu dohodu s balkánskymi krajinami, zameranú na povojnovú pomoc.
EÚ na základe 20 mesiacov platnej dohody umožnila niektorým balkánskym štátom predávať ich cukor na svojom území bez cla a kvót. Podľa nemenovaných zdrojov však vzniklo podozrenie, že obchodníci z Balkánu takto mohli predávať cukor približne za 600 USD za tonu po tom, čo ho na svetových trhoch kúpili na 200 USD.
OLAF uvádza, že zvýšený dovoz a vývoz balkánskeho cukru si vynútil toto vyšetrovanie, ktoré sa začalo už pred niekoľkými mesiacmi. Úrad však odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti a oznámil, že spolu s členskými štátmi a daňovým odborom Európskej komisie (EK) vypracúvajú vyhlásenie, ktoré zverejnia v priebehu niekoľkých dní.
Vzhľadom na túto situáciu EK minulý týždeň upravila podmienky dohody o špeciálnych dovozných výhodách pre západný Balkán. Nové pravidlá teraz požadujú uviesť krajinu pôvodu a deklarované množstvo komodity. EK zároveň mieni vydať varovanie pre región, že bude pozornejšie sledovať obchodné metódy.
Ako informuje agentúra Reuters, špeciálna dohoda zvýhodňuje Juhoslovanskú zväzovú republiku (Srbsko a Čierna Hora), Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu, Macedónsko a Albánsko.
* 1 sov