
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
1. Dbajte o vhodnú stravu, pretože vápnik nepotrebujú iba deti. Pravidelne jedzte syry a jogurty. Vápnik môžete prijímať aj vo forme tabletiek.
2. Nejedzte pred spánkom. Radi čítate v posteli a hryziete pritom do jabĺčka? V tom prípade si ešte raz umyte zuby. Cukor z ovocia je totiž vynikajúcou živnou pôdou pre baktérie.
3. Nezatínajte zuby. Ak v spánku silno stláčate čeľuste a aj počas dňa škrípete zubami, mali by ste ísť k zubárovi. Možno vám odporučí nosenie silikónovej násadky, ktorá chráni zuby pred odieraním.
4. Prehrýzate nitky, otvárate zubami predmety alebo si obhrýzate nechty? Či veríte alebo nie, v takýchto situáciách si môžete zuby rozdrobiť . Používajte radšej nožničky a otvárače.
5. Nepite horúce nápoje - môžu spôsobiť, že zubná sklovina postupne popraská. Trhlinky vôbec nemusia byť viditeľné, ale zub ostane oslabený.
6. Dávajte pozor na preparáty s obsahom železa. Na zuboch sa od nich môžu objaviť žltkasté škvrny, najmä ak ich užívate v kvapkách. Aby ste sa tomu vyhli, užívajte železo počas jedenia.
7. Tehotenstvo je pre zuby obdobím rizika. Môžu sa rýchlejšie kaziť kvôli nedostatku vápnika v organizme. Počas žalúdočných nevoľností v prvom trimestri, spojených s vracaním, môže sklovinu oslabiť aj žalúdočná kyselina. Umývajte si zuby dôkladnejšie a častejšie ako obvykle.
8. Bielenie zubom škodí. Niektoré bieliace pasty oslabujú sklovinu. Nepoužívajte ich príliš často, radšej obmedzte kávu a cigarety. (tom)