Denník planéty

Sťažnosti na jadrové testy v Indii


Živelné pohromy na zemeguli:


15. 6. 2002 – 21. 6. 2002


Indickí farmári, ktorí žijú v susedstve vojenského testovacieho zariadenia Pokharan, hlásia zvýšený výskyt zmutovaného a slepého dobytka v posledných štyroch rokoch po jadrových testoch v Indii. Niekoľkí sa sťažovali aj na zdravotné problémy u ľudí. Dobytok pravdepodobne utrpel pri pasení v blízkosti ohrady, ktorá obklopuje testovacie zariadenie v stepi. Farmár Ranjeeta Ramji uviedol, že len v jeho stáde sa od začiatku podzemných jadrových testov narodili štyri slepé teľatá s nádormi. Ani jedno nežilo dlhšie než rok. Iní dedinčania hlásili u svojich zvierat rôzne vrodené chyby. Niektorí miestni ľudia trpia krvácaním z nosa, svrbením kože a vracaním. Indickí zdravotnícki predstavitelia pripisujú tieto príznaky mimoriadnej horúčave v púštnom regióne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iránske jazero sa stráca

Jazero Hamoun, najväčšie iránske sladkovodné jazero, už takmer vyschlo. Uvádza to správa oficiálnej iránskej agentúry IRNA. Miznutie jazera sa pripisuje dôsledkom štyroch po sebe idúcich rokov sucha a rozhodnutiu bývalej vlády Talibanu v susednom Afganistane prehradiť tok rieky Hirmand. Jazero malo rozlohu 4000 kilometrov štvorcových a bývalo domovom 200-tisíc sťahovavých vtákov, napríklad plameniakov, kačíc a pelikánov.

Vulkanický plyn v Kongu

Sopka Nyiragongo v blízkosti východokonžského mesta Goma chrlila zo svojho krátera mraky plynu. Prúdy lávy tu v januári zničili takmer 25 percent mesta. Eruptívna fáza sopky trvala celé mesiace. Vulkanológovia uisťujú nervóznych obyvateľov, že po posledných plynových emisiách zrejme nebudú nasledovať nové lávové toky.

SkryťVypnúť reklamu

Otepľovanie rozdrobuje Aljašku

Povrch Aljašky sa vplyvom globálneho otepľovania, ktoré v posledných 30 rokoch spôsobilo nárast teploty v priemere o 3,8 stupňa Celzia, láme, potápa a trhá. Trend otepľovania donútil celé komunity zvažovať presťahovanie do vnútrozemia. Zvyšujúca sa hladina mora zasahuje totiž domy na pobreží. Mnohí obyvatelia štátu používajú hydraulické hevery, aby uchránili domy pred zrútením, pretože základy, položené kedysi vo večnom ľade, sa začínajú pohybovať. Lesy na severe začínajú miznúť v mori, pretože topiaci sa ľad podporuje stúpanie vody. Tento jav nazývajú miestni „napité stromy“.

Monzún spôsobil pohromu

Viac než 25-tisíc ľudí v severovýchodnej Indii postihla masívna monzúnová povodeň. Záplavy donútili aj zvieratá utiecť z prírodnej rezervácie. Tridsaťpäť komunít v asámskom okrese Dhemaji bolo zatopených. V susednom štáte Meghalaya bolo 50 komunít odrezaných od metropoly Shillong následkom zrejme najhorších zosuvov pôdy v dejinách oblasti. Ľudia videli utekajúce slony a nosorožce prechádzajúce cez hlavnú štátnu cestu, ktorá vedie po okraji parku. Udupaniu zvierat pri ich úteku pred pohromou mali zabrániť lesné hliadky.

SkryťVypnúť reklamu

Zemetrasenia

* Rozsiahlu oblasť Južnej Ameriky od Santiaga v Chile po argentínsku metropolu Buenos Aires postihli otrasy o sile 6,3 stupňa. Epicentrum zemetrasenia bolo vysoko v Andách, asi 350 kilometrov severne od Santiaga.

* Pri zemetrasení o sile 5 stupňov s epicentrom v južnej Indiane padali komíny a rozbíjali sa okná. Otrasy bolo cítiť v piatich štátoch amerického Stredozápadu.

* Pohyby Zeme zaznamenali tiež v severozápadnej Kalifornii, južnej Nevade, južnom Mexiku, východnej Nikaragui, juhozápadnom Grécku, južnom Iráne, Tasmánii, indonézskom ostrove Sulawesi, na Tchajwane a v Tokiu.

Austrálsky „superpes“

Po dvoch storočiach voľného kríženia austrálskych dingov s domácimi poľovnými psami vznikol druh „superpsov“, ktoré ohrozujú farmárov stále častejšími útokmi na stáda dobytka. Niektorí sú presvedčení, že útok predátorov podobných vlkom na človeka je len otázkou času. „Superpsy“, ktoré sa pohybujú vo svorkách do 16 zvierat, neútočia na dobytok len pre potravu, ale podľa niektorých farmárov doslova lačnia po krvi. Majiteľa ovčej farmy vo Victorii nájazdy psov donútili skončiť s farmárčením a súd mu priznal odškodnenie 108-tisíc dolárov. Súčasne konštatoval, že štát má ľahostajný postoj ku kontrole divých zvierat. Parlamentný tajomník pre životné prostredie Sharman Stone je presvedčený, že divé psy treba vyhubiť, ale čistokrvných dingov chrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: STEVE NEWMAN, The Los Angeles Times Syndicate

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu