
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA – Spoločnosť, ktorá neprijíma medzi seba mentálne postihnutých hercov, pretože sú škaredí a iní, je leitmotívom divadelnej inscenácie Mesto. Naštudovalo ju banskobystrické Divadlo z Pasáže a bratislavské združenie pre nezávislé divadlo Stromy. Celú inscenáciu vrátane hudby a kostýmov si vymysleli postihnuté deti, scenárista a režisér jej v podstate dal iba konečný tvar.
Divadlo z Pasáže je ojedinelým projektom, ktorého hercami sú výlučne deti s mentálnym postihnutím. Funguje šesť rokov a napriek svojej jedinečnosti má stále finančné problémy. Šéfka súboru Viera Dubačová tvrdí, že ministerstvo kultúry má svojský pohľad na žiadosti o granty na prácu s postihnutými, a ak vôbec uvoľní nejaké prostriedky, tak minimálne. Inscenácia Mesto je preto v istom zmysle symbolická.
Paradoxné je, že na inscenáciu žiadali finančnú podporu Stromy aj „pasáž“. Podľa režiséra Jána Štrbáka Stromy dostali plnú sumu a Divadlo z Pasáže iba 40-tisíc. Divadlo na ročnú prevádzku potrebuje okolo 1,5 milióna a v tomto roku dostalo 10-tisíc.
„Podstata je v tom, že ministerstvo nerieši problém neštátnej kultúry. Ak niekto ukáže model, ako by sa dalo pracovať napríklad s postihnutými deťmi, zrazu prekročil magickú hranicu a nemá partnera na komunikáciu,“ hovorí Dubačová.
Divadielko so 16 hercami, ktorým naštudovanie jednej inscenácie trvá takmer pol roka a náklady sú okolo 400-tisíc, ministerstvo práce a sociálnych vecí údajne ignoruje a na ministerstve kultúry im poradili, aby žiadali peniaze ako pre menšiny. Mesto im ročne môže prispieť najviac desiatimi tisíckami, a tak ministerské zbavovanie sa zodpovednosti pokračuje. Aj preto chce divadlo iniciovať na 20. júna okrúhly stôl za účasti štátnej správy, samosprávy a ministerstiev, aby konečne vyjadrili svoj postoj.
Viera Dubačová tvrdí, že arteterapia postihnutým deťom pomáha dozrievať ľudsky aj osobnostne. Myslí si však, že arteterapiu potrebuje hlavne publikum, ktoré je ťažko deformované minulosťou. Aj napriek tomu majú predstavenia vypredané. Chodia však hlavne mladí ľudia.
DANIEL VRAŽDA