Autorkina nebezpečná známosť

„Je možné, aby postavu, ktorú vytvoril jeden autor, použil nanovo ďalší?“ Takú otázku si kladie holandská spisovateľka Hella S. Haasseová (1918) a odpovedá na ňu kladne románom Nebezpečná známosť alebo daalenberské listy, ktorý vznikol v roku 1976 a ...

„Je možné, aby postavu, ktorú vytvoril jeden autor, použil nanovo ďalší?“ Takú otázku si kladie holandská spisovateľka Hella S. Haasseová (1918) a odpovedá na ňu kladne románom Nebezpečná známosť alebo daalenberské listy, ktorý vznikol v roku 1976 a teraz vyšiel v slovenčine (Aspekt, Bratislava 2001).

O čo ide? V roku 1782 dopísal Francúz Choderlos de Laclos epištolárny román Nebezpečné známosti, kde sú hlavnými aktérmi markíza de Merteuil a vikomt de Valmont; dielo odhaľuje mravy svojej doby, ale takým výnimočným a otvoreným spôsobom, že bolo súdne zakázané ešte v 19. storočí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Román vo forme listov, ktorá bola vtedy módna, demaskuje najmä cez obe spomenuté postavy dvojitú morálku aristokratických vrstiev, ich frivolnosť a prudérnosť, pričom práve protagonisti sú brilantnou vzorkou intríg, prefíkanosti a zákerných hier, ktoré vedú proti iným i proti sebe navzájom a na ktoré naostatok sami doplácajú. Laclosovo dielo získalo najmä v 20. storočí takú popularitu (a aktuálnosť), že ho už niekoľkokrát sfilmovali.

Haasseová sa „ujala“ markízy de Merteuil vo chvíli, keď táto inteligentná, vzdelaná, vnímavá, no rafinovaná a demonštratívne bezcitná dáma, vyvrhnutá zo svojich kruhov, prenasledovaná súdmi a veriteľmi, uteká tajne v noci do Holandska. Po takmer dvesto rokoch sa holandská spisovateľka zadíva do lesíkov neďaleko svojho bydliska a zrazu sa jej v predstavách vynorí markíza, ktorá sa v týchto končinách kedysi usadila. To je podnet pre prvý list.

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľka svoju fiktívnu postavu najprv oslovuje, ako keby bola živá, hodnotí jej činy a rozhodnutia, má výhrady, ale v mnohom s ňou súhlasí. Následne vznikne aj list markízy, ktorá sa na rovnakom mieste, ibaže dvesto rokov predtým, zadíva do podobnej zelene a vo svojej osamelosti, v zostrenom vnímaní si naraz predstaví svoju budúcu partnerku na korešpondenciu, „čo by bola – pokiaľ ide o zovňajšok a pomery – mojím úplným protikladom, no pokiaľ ide o kvalitu myslenia, bola by mi podobná“.

Na základe tejto dvojfikcie vybudovala spisovateľka román v listoch, ktorý je akýmsi pokračovaním Laclosovho diela, čo má svoju logiku, lebo takýto úmysel vyjadril v závere svojej knihy aj pôvodný autor, no len ako nezáväznú hypotézu. Nech je tak či onak, Haasseovej román je inteligentne vymyslený a ešte inteligentnejšie napísaný.

SkryťVypnúť reklamu

Vzájomná korešpondencia sa týka všetkých možných problémov, z ktorých najdôležitejšiu úlohu hrá postavenie ženy v mileneckom vzťahu, v partnerstve, manželstve a spoločnosti. Čiže modernejšie povedané: jej emancipácia. Markíza v spisovateľkinej imitácii a imaginácii ostáva stále sama sebou – tak dokonale sa Haasseová vedela vžiť do vtedajších pomerov a do Laclosovej románovej postavy. V listoch to len tak iskrí, keď si obe vymieňajú názory – dokonca aj na literatúru – keď na diaľku toľkých rokov uvažujú o podiele rozumu na ľudskom správaní, o ženskej citlivosti a žiarlivosti, až to niekedy pripomína skôr duchaplný filozofický traktát s nadčasovou hodnotou než epický útvar.

A prečo nebezpečná známosť? Lebo autorka sa na konci priznáva, že sa vo svojom výtvore sama spoznala a že ho musí vyhnať zo svojich myšlienok.

SkryťVypnúť reklamu
JOZEF BŽOCH
(Autor je literárny kritik)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu