
Wim Wenders.
Bertolucci. Témou je čas. Projekt má názov O desať minút starší.
Momentálne však Wenders – režisér filmov Nebo nad Berlínom a Paríž, Texas – nakrúca reklamu na nápoj menom Afri-cola. Afri-cola je kultový nápoj, ktorý v Nemecku, Francúzsku a Spojených štátoch pijú bývalí hippies a možno ich alternatívni potomkovia.
Nejde o nijaké východisko z núdze. Pred ním šot na Afri-colu nakrúcal renomovaný Charles Wilp. „Počuli sme, že nakrúcate aj pod vodou. Budete pokračovať v pôvodnej línii, či chcete vymyslieť niečo celkom nové?“ pýta sa Wendersa francúzsky denník Le Monde. „Je tam plno action, ale nie je to chladné, naopak. Časť sa nakrúca vo vode. Pravdupovediac, ja som pri tom bol nad vodou na stoličke pri monitore. Všetko je v Afri-cole, hovorí slogan, aj v tom šote musí byť všetko. Trocha nestačí. Reklama na Afri-colu má skvelé dejiny, cítim to na sebe ako bremeno, ale práve preto som si vymyslel niečo celkom nové.“
Toľký zápal pre reklamu? Wim Wenders tvrdí, že takú šancu si nemohol nechať ujsť: šesťdesiatsekundový šot určený do kín. Hovorí, že v reklame si môže vyskúšať všetky nové zázraky, k akým by sa pri nakrúcaní filmu inak ešte dlho nedostal. „Forma reklamného šotu je fascinujúca svojou ostrosťou, ktorú so sebou prináša jej krátkosť. Práve ja som vždy patril k tým, ktorým sa veci vždy donekonečna naťahujú, a tak ten tlak na stručnosť a disciplinovanosť je pre mňa zvláštny a veľký pôžitok.“
Reklama na Afri-colu má pre bývalú mládež Západu vrátane Wendersa predovšetkým chuť ich mladosti. Afri-cola momentálne prežíva svoju renesanciu. Wendersa revival šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, ktorý všade na svete dnes letí, neláka ani trochu. „Nemám vôbec sklony k nostalgii. Myslím si, že nostalgia je netvorivá a neproduktívna, aspoň väčšinou. Práve ak ste filmár, je súčasnosť hrozne vzrušujúca. Teraz, keď stojíme na prahu digitálnej revolúcie, ma ani nenapadne slziť nad minulosťou.“
Pritom práve Wenders sa svojím dokumentom Buena Vista Social Club zaslúžil o najväčší revival posledných rokov. Našiel v chátrajúcom havanskom bare starenky a starčekov, ktorí kedysi hrávali a spievali džez, a urobil z nich hviezdy, ktoré dnes koncertujú po celom svete. To je predsa projekt plný nostalgie! „Áno, ale to bola výnimka. Oni sú totiž úžasní.“
ANDREA PUKOVÁ