Bratislava 23. júna (TASR) - Rodičia nezaopatrených detí, ktorým v súvislosti s novelou príslušného zákona vznikne od 1. júla tohto roka nárok na prídavky na deti, musia o túto dávku požiadať u jej platiteľov. Podľa schváleného zákona o prídavku na dieťa a o príspevku k prídavku na dieťa, ktorý nadobudne účinnosť od spomínaného termínu, budú totiž prídavky dostávať všetky deti bez ohľadu na to, koľko ich rodičia zarábajú.
"Zamestnanci by si mali podať žiadosť u svojich zamestnávateľov, poberatelia dôchodkov, prípadne samostatne zárobkovo činné osoby alebo zamestnanci malých podnikov do 20 ľudí v pobočke Sociálnej poisťovne a ostatní na odbore sociálnych vecí okresných úradov," spresnila pre TASR riaditeľka odboru štátnej rodinnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Oľga Maťašovská. Tlačivá nových žiadostí budú k dispozícii posledný júnový týždeň na okresných úradoch a aj na internetovej stránke ministerstva www.employment.gov.sk. "Dali sme vytlačiť milión kusov, takže zamestnávatelia si môžu na úradoch vybrať potrebné množstvo žiadostí," ubezpečila O. Maťašovská. Na uplatnenie nároku na prídavky je možné použiť aj doterajšie staré tlačivá, nedá sa však na nich požiadať aj o príspevok k prídavku.
Prídavky budú prvýkrát po novom vyplatené v auguste za mesiac júl, keďže sú splatné mesiac dozadu. Ak chcú rodičia, prípadne iné osoby starajúce sa o dieťa (pestúni, starí rodičia, určení ako opatrovníci), dostať prídavky už v auguste, mali by príslušný formulár odovzdať do polovice júla, respektíve v termíne, keď zamestnávateľ spracováva mzdy. Ak to však nestihnú, ako zdôraznila riaditeľka, o dávky neprídu. "Nárok zostáva a prídavky sa vyplácajú aj spätne, napríklad ak sa niekto chystá na dovolenku alebo dlhodobejší pobyt," vysvetlila. Legislatíva umožňuje poskytnúť prídavky maximálne rok dozadu.
Rodiny, ktoré majú nízky príjem, môžu požiadať aj o príspevok k prídavku na dieťa na tom istom tlačive ako o prídavky. Platitelia dávok v tomto prípade preskúmajú, či príjem domácnosti nie je vyšší ako 1,37-násobok zákonom stanovených súm na účely štátnych sociálnych dávok (ŠSD) a v prípade, že bude táto podmienka splnená, spolu s prídavkom budú vyplácať každý mesiac aj príspevok. Sumy na účely ŠSD predstavujú 3000 Sk pre plnoletú fyzickú osobu, 2100 pre ďalšiu spoločne posudzovanú osobu a 1770 Sk pre nezaopatrené dieťa nad 15 rokov. V prípade dieťaťa od 6 do 15 rokov sa táto čiastka rovná 1660 Sk a do šesť rokov veku 1350 Sk. V júli a auguste tohto roka bude pre testovanie rozhodujúci ešte príjem za rok 2000. Od 1. septembra sa bude brať do úvahy už finančná situácia rodiny za minulý rok. Príspevok k prídavku je odstupňovaný podľa veku potomka a predstavuje 200, 240 respektíve 270 Sk mesačne. Samotné prídavky na dieťa sú v zákone stanovené na 480 Sk, pokiaľ ide o dieťa do 6 rokov, na 590 Sk pre dieťa do 15 rokov a pre staršie na 620 korún. Maximálny vek nezaopatreného potomka, na ktorého môže rodič dostávať prídavky, predstavuje v súčasnosti 25 rokov.
Momentálne platný zákon umožňuje podporovať prídavkami len tie rodiny, ktorých príjmy nepresahujú 2,1-násobok súm, určených zákonom na účely ŠSD. Ak zarábajú ešte menej ako 1,37-násobok týchto súm, majú nárok na vyššie prídavky. "Tento systém testovania príjmu v novele zostal pre poskytovanie príspevku k prídavku. Ten, čo už teraz poberá prídavky v nižšej sume, teda nemusí podávať novú žiadosť. Pokiaľ ale dostával prídavky vo vyššej sume a chce po novom inkasovať príspevok, musí dať novú žiadosť, aby zamestnávateľ mohol prehodnotiť jeho príjem," upozornila O. Maťašovská. Celková suma prídavku spolu s príspevkom, vyplácaná po účinnosti zákona, bude rovnaká, ako dostávajú rodiny v nižšej príjmovej kategórii teraz.
Od 1. septembra budúceho roka vstúpi do platnosti aj ustanovenie zákona, ktoré podporuje rodiny študentov - stredoškolákov. Počas školského roka budú dostávať v závislosti od príjmu zvýšené prídavky buď o 200 Sk alebo o 400 Sk mesačne. K významnej zmene dôjde aj 1. júla 2003, odkedy budú dávky vyplácať už iba okresné úrady. Až 55 % z celkového objemu prídavkov pritom v súčasnosti poskytujú zamestnávatelia.