Bratislava 31. mája (TASR) - Zohľadniť dlhodobo presadzovanú požiadavku navýšenia rozpočtu vysokých škôl v roku 2002 o 0,1 percenta hrubého domáceho produktu žiadajú vládu SR Slovenská rektorská konferencia (SRK) a Akreditačná komisia (AK). Vyplýva to zo spoločného stanoviska na rokovaní oboch orgánov o príprave štátneho rozpočtu na budúci rok.
Podľa vyjadrenia rektora Slovenskej technickej univerzity Ľudovíta Molnára požadované navýšenie o 0,1 percenta je otázkou prežitia vysokých škôl na Slovensku. Vysoké školy totiž akútne potrebujú finančné prostriedky na zlepšenie svojho prístrojového vybavenia a prístupu k vedeckej literatúre. Predstavitelia SRK a AK sa na stretnutí jednoznačne zhodli, že kvalita vysokoškolského vzdelávania je základným procesom, ktorý musí byť sledovaný v súvislosti s vytváraním celoeurópskeho vzdelávacieho procesu. To znamená, že univerzity v SR musia byť vo vysokokonkurenčnom prostredí kvalitné a kompatibilné na vzájomnú spoluprácu. Ako povedal dnes na tlačovej besede v Bratislave rektor Žilinskej univerzity Milan Dado, pre takúto spoluprácu je nevyhnutná kvalita inštitúcií.
Témou spoločného stretnutia ďalej bola transparentnosť hodnotenia vysokých škôl a vyvážený model hodnotenia ich vzdelávacej činnosti. Vzhľadom na to, že vysoké školy na Slovensku nemajú dostatočné prístrojové zabezpečenie s informačnými technológiami, nemôžu byť konkurencieschopné a dostatočne spolupracovať, zdôraznil profesor Dado.
V súvislosti s veľmi nízkymi platmi učiteľov vysokých škôl SRK vyjadrila obavy, že prijaté opatrenia nebudú napĺňať také požiadavky a kritériá, aby vo vysokoškolskom prostredí pôsobili v budúcnosti kvalitní ľudia. Predstavitelia vysokých škôl preto žiadajú platové otázky prehodnotiť.
Za zásadný problém považuje SRK aj to, že zatiaľ nie sú vyčlenené prostriedky na prijímanie doktorandov na budúci a ďalšie roky.
Rektor Vysokej školy múzických umení Milan Čorba na margo finančného zabezpečenia vysokého školstva na Slovensku poznamenal, že tieto školy majú dlhodobú diétu a dostávajú sa do situácie, keď už majú podváhu. V tejto veci podľa neho ide o zodpovednosť za včerajšok. Problémom SR, ale i okolitých európskych krajín je aj personálna obnova vysokých škôl. Na Slovensku však ide o akútny a alarmujúci problém, zdôraznil Čorba. Prítomní profesori poukázali na to, že priemerný vek vysokoškolských učiteľov je nad 60 rokov. Aj tohtoročný finančný rozpočet vysokých škôl však dovoľuje zachovať len status quo. V snahe nájsť východisko SRK požiadala o stretnutie s ministrom školstva SR Milanom Ftáčnikom a vládou SR.