Agentúrny materiál sme doplnili o autorské články redakcie Korzára a SME.
V Tatrách strhávala víchrica strechy, lámala stromy a nepremávali električky. V meste Vysoké Tatry vyhlásili mimoriadnu situáciu. Večer čakajú opätovné zosilnenie vetra.
VYSOKÉ TATRY. Ľudia v Tatrách a záchranné zložky boli od piatkovej polnoci na nohách. Silný nárazový vietor dosahoval na Lomnickom štíte rýchlosť až 165 km/h. V Poprade namerali 72 km/h. Víchrica so sebou brala strechy budov a lámalo stromy.
„Najkritickejšia situácia je v Starom a Novom Smokovci a Tatranskej Polianke. Odstraňovali sme plechy na dvoch hospodárskych budovách a reštaurácii v Tatranskej polianke,“ informoval hasič z Popradu Karol Petro.
Električky nepremávaliPadajúce stromy úradovali na cestách i na električkovej trati. „Od 5.05 je úplne prerušená doprava na úseku medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Električky nepremávajú do odvolania ani v úseku Štrbské pleso a Vyšné Hágy,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.
Električky nahradili náhradnou autobusovou dopravou. Podľa Pavlíkovej popadané stromy dopoludnia nestrhli ani nepoškodili elektrické vedenie. Vlakové spojenie sa podarilo obnoviť popoludní.
Mimoriadna situácia v Tatrách trvá
Silný vietor, ktorý v noci nadnes dosahoval v nárazoch silu orkánu, slabne. Prognózy hovoria, že večer zosilnie, ale nie je dôvod na paniku.
VYSOKÉ TATRY. Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš zatiaľ neodvolal mimoriadny stav v oblasti, aj keď sa situácia zlepšila.
Priamo vo Vysokých Tatrách je momentálne pokojné počasie. Fúka mierny vietor, akurát miestne parkoviská sú takmer prázdne, ubudlo ľudí z ulíc a z turistických chodníkov.
Sila vetra okolo 14. h. nepresahovala 55 kilometrov za hodinu, čo sa podľa štandardných tabuliek nedá považovať ani za víchricu.
Aj napriek upozorneniam a prognózam, že k večeru by mal vietor zosilnieť, meteorológovia ani vedenie mesta neočakávajú, že by sa mala zopakovať kalamita z roku 2004, keď víchrica vyvrátila stromy na úseku dlhom približne 50 kilometrov.
„Na paniku nie je dôvod, na opatrnosť veľký,“ konštatoval primátor Mokoš po popoludňajšom rokovaní krízového štábu. Náčelník mestskej polície Miroslav Kolodzej dodal, že v súvislosti s nečakanými nárazmi vetra je „ohrozenie životov veľmi vysoké.“
„Teraz je to selanka, ale v noci to bolo strašné. Búchali plechy, strhávalo strechy,“ hovorí Tatranka na parkovisku neďaleko Mestského úradu.
Od rána zasadal na mestskom úrade vo Vysokých Tatrách krízový štáb a policajti boli v teréne. Mesto poslalo miestnym a hotelierom dve výstražné hlasové správy.
Prvá oznamovala, že Hydrometeorologický ústav vydal výstrahu a druhú o vyhlásení mimoriadnej situácie.
Vedenie mesta očakáva zosilnenie vetra najmä večer a podľa niektorých prognóz by mal silný vietor fúkať ešte aj v sobotu. Jeden z krízového štábu zostáva preto v službe aj počas noci.
Daniel Vražda
Hasiči sa nezastaviliHasiči z Vysokých Tatier (na snímke Jaroslava Baltu) majú za sebou rušnú noc, silný vietor rúcal stromy a poškodzoval strechy.
Veliteľ zásahu Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Vysoké Tatry Karol Petro pre TASR uviedol, že od siedmej rána absolvovali dohromady tri výjazdy.
"Najprv sme boli v Hornom Smokovci, kde časť plechu zo strechy zasahovala do vozovky, ďalej sme boli vyslaní k strhnutej streche v Tatranských Matliaroch, kde časť plechu taktiež zasahovala do miestnej komunikácie," opisuje výjazdy Petro.
Tretí výjazd absolvovali v úseku zo Starého Smokovca na Tatranskú Lomnicu, kde na železničné priecestie spadli tri stromy. "Za pomoci pracovníkov železníc sme strom odstránili," doplnil Petro.
Kolegovia z nočnej zmeny boli podľa jeho slov v permanencii celú noc, zhruba od polnoci boli v teréne prakticky stále. "Silný vietor lámal stromy i konáre. Išlo o sprejazdnenie cestných komunikácií, konáre popadali aj na železničnú trať," doplnil Petro.
Najviac práce mali hasiči v úsekoch cesty smerom zo Starého Smokovca na Tatranskú Polianku a zo Starého Smokovca na Tatranskú Lomnicu.
Horskí záchranári majú pohotovosť, miestami fúka víchricaHorská záchranná služba vyhlásila pre počasie pohotovostný stav.
Ráno bolo na horách väčšinou polooblačno až zamračené, miestami hmla, v najvyšších polohách Vysokých Tatier mrznúca. Teplota sa pohybovala od -12 do 5 stupňov Celzia.
Zosilnel však vietor a doteraz fúka prudký až búrlivý vietor prevažne severných a západných smerov s rýchlosťou okolo 75 km/h. V nárazoch dosahuje vietor silu silnej víchrice s rýchlosťou 100 km/h, hlavne na hrebeňoch Nízkych Tatier. Vo Vysokých Tatier rýchlosť vetra stále stúpa.
Záchranári zaznamenali už prvé škody na majetku v oblasti Vysokých Tatier a výpadky elektrického prúdu v rôznych oblastných strediskách.
Silný vietor dnes dočasne odstavil prevádzku lyžiarskeho strediska na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. Cez víkend by malo byť stredisko Štrbské Pleso opäť v prevádzke.
Pozrite si aj fotografie z následkov vetra na východnom Slovensku.
Turistom neodporúčajú vychádzaťHorská záchranná služba dnes neodporúča túry do vysokohorského prostredia Vysokých Tatier. Kritická situácia je hlavne na turistických chodníkoch v lese, kde hrozí pád častí alebo aj celých vyschnutých stromov, ako dôsledok lykožrútovej kalamity.
Podľa Dominika Michalíka zo Strediska terénnych služieb Štátnych lesov Tatranského národného parku najhoršia situácia je v oblasti Hrebienka smerom do oboch Studených dolín, do Tatranskej Lomnice i k Sliezskemu domu. Nebezpečný môže byť v týchto dňoch aj zimný chodník k Popradskému plesu.
Keď sa vietor utíši, pôjdu pracovníci Strediska terénnych služieb odstraňovať spadnuté stromy. Vzhľadom na rozsah podkôrnikovej kalamity v Tatrách a silný vietor, ktorý môže na horách dosiahnuť rýchlosť až do 38 m/s, očakávajú lesníci veľké množstvo popadaných suchých stromov aj na turistických chodníkoch.
Tie sa pokúsia čo najskôr odstrániť. „Nie sme však schopní urobiť to hneď na všetkých chodníkoch,“ uviedol Michalík. Pre silný vietor a hrozbu padania ďalších stromov sa dnes ani nebudú pokúšať popadané stromy odstraňovať.
Meteorológovia vydali najvyšší stupeň výstrahy
Najvyššiu výstrahu - tretieho stupňa pred vetrom vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre sever stredného Slovenska, severozápad, horné Ponitrie, severovýchod, Šariš, Spiš a Gemer. SHMÚ o tom informuje na svojej internetovej stránke.
Výstraha platí pre hrebene hôr, kde meteorológovia očakávajú vietor s rýchlosťou 26 až 38 metrov za sekundu. "Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká, rovnako ako pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov," upozorňuje SHMÚ.
Pre krajný východ, juhovýchod, Záhorie a Podunajskú nížinu vydal ústav výstrahu prvého stupňa. Vietor s rýchlosťou 17 až 25 metrov za sekundu môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.
Máte viac informácií k udalosti? Povedzte to všetkým!
Vyčíňal vietor aj u vás? Napíšte nám na web@sme.sk .
Video? Pridajte ho na vii.sk (hneď zverejnené) alebo pošlite priamo do SME.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš