
Kurz dolára a eura sa blíži k úrovni jedna k jednej. Začiatkom týždňa sa dostal už na 98 centov za euro, čo je najvyššie za viac ako dva roky. Tento posun sa prejavuje aj na cene dolára z pohľadu slovenskej koruny. Oproti euru je vyššia len o niečo vyše koruny.
Analytici predpovedajú, že na tohtotýždňovom summite G8 v Kanade sa bude hovoriť aj o slabej americkej mene. Spoločná intervencia viacerých národných bánk, tak ako to bolo napríklad v čase historických miním eura, však ich výsledkom zrejme nebude. Tlak na svetových lídrov, aby spolu doláru pomohli, rastie, a tak summit teoreticky môže priniesť rozhodnutie o intervenciách.
Ale v skutočnosti sa na zásahoch dohodnúť nemusia: Amerika nemala zo silného dolára len výhody a Európa sa zosilneniu eura teší. Hovorca hospodárskeho a menového výboru Európskej komisie Gerassimos Thomas vyhlásil, že vzostup eura sa všeobecne očakával. „Tento a minulý rok sme považovali euro za podhodnotené, jeho kurz nezodpovedal ekonomike eurozóny.“
Európa si preto silné euro vychutnáva. Americký minister financií Paul O‘Neill zasa cez víkend povedal, že obavy z oslabenia dolára nemá: „Správny kurz určí trh. Mám veľkú dôveru v to, že naša ekonomika bude napredovať.“
Od začiatku roka mena eurozóny zlepšila svoj kurz oproti doláru už skoro o deväť percent. Včera sa dolár trocha spamätal vďaka situácii na akciových trhoch. Tie americké mierne narástli, kým európske indexy si pohoršili. Ale korekcia dolára bola minimálna. Kurz sa stále pohyboval okolo hodnoty 97 centov za euro. Dolár sa však opäť dostal pod tlak po informácii o poklese spotrebiteľskej dôvery v krajine.
Vyzerá to, že dolár bude slabnúť aj naďalej. Fed dnes bude rozhodovať o výške úrokových sadzieb. Pre neistý výhľad najväčšej ekonomiky sveta ich pravdepodobne nechá na nezmenenej úrovni ešte niekoľko mesiacov.
Okrem toho stále slabé americké akciové trhy neprejavujú žiadny znak dlhodobého zotavenia a to núti investorov orientovať sa viac na európske a ázijské trhy.
„Rastúci verejný deficit, deficit bežného účtu, slabé investície a otrasená spotreba naznačujú, že zahraniční investori nemusia len nechcieť umiestniť ďalšie peniaze v štátoch, ale môžu zvažovať aj odchod z existujúcich investícií,“ povedal Hans Redeker z BNP Paribas.
Autor: bro, bbc