Windows implicitne nezobrazuje všetky súbory, najmä tie s príponou .DLL, .SYS, .VXD, .386 a .DRV. Takisto prípony súborov, ktoré sú zaregistrované v systéme, Windows nezobrazuje. Niekedy sa môže stať, že potrebujete prekopírovať .DLL súbor do iného počítača a je jednoduchšie ho stiahnuť z disku než hľadať inštalačné súbory. Príkladom môžu byť knižnice pre Visual Basic, \\ktoré je potrebné mať v adresári C: Windows System, Windows inak tieto programy nezbehne. Všetky typy prípon zobrazíte nasledovne:
Otvoríte Windows Explorer (Prieskumník) a z menu View (Náhľad) vyberiete Folder Options, čo je voľba pre nastavenie adresárov.
Prípony systémových súborov by mali byť skryté najmä vtedy, ak PC používa viac ľudí a kde panuje neistota, že by niekto mohol tieto súbory vymazať. Ak chcete zobrazovať súbory a pritom ich nechať skryté, použite iný prehliadač súborov pre Windows. Dobrým typom je zvoliť program FAR, ktorý je klonom známeho Norton Commandera. FAR si stiahnete z ktorejkoľvek väčšej stránky s programami typu Shareware/Freeware, napr. www.downloads.com .
Tip pre nastavenie asociácií k súborom
Keď užívateľ inštaluje novú aplikáciu, často sa stáva, že aplikácia asociuje prípony k súborom, ktoré spúšťa. Asociácie (registrovanie typov súborov k programom) sa často zmenia a užívateľ nebude môcť potom používať svoje obľúbené programy, iba ak komplikovanejším spôsobom ich spustenia cez menu Štart. Príkladom môže byť Media Player. Ak inštalujete iný multimediálny produkt, zmenia sa asociácie a po dvojitom kliknutí myšou na súbor s príponou (napr. MP3) sa súbor obyčajne aktivuje v novoinštalovanom programe. Užívateľ často nebude príliš nadšený, tak tu je tip, ako natrvalo ošetriť zmenu asociácií.
Otvorte Explorer (Prieskumník) a vyberte súbor, ktorému chcete zmeniť asociáciu (označte ho jedným kliknutím myšou). O možnosti zobrazenia typov prípon v súboroch pozrite vyššie uvedený tip. Potom kliknite pravým tlačidlom myši na súbor, ale tak, že podržíte klávesu Shift (na písanie veľkými písmenami). Uvidíte menu s položkou „Open with.“, na ktorú kliknete a otvorí sa vám okno s programami. Vyberiete program a označíte políčko vľavo dole, aby asociácia ostala natrvalo registrovaná v systéme.
Ako navoliť, aby Netscape alebo Mozilla boli defaultné prehliadače pre www stránky
Zvolíme podobný spôsob ako pri nastavení asociácií k súborom. V Prieskumníkovi otvoríme hocijaký dokument htm alebo html pravým tlačidlom myši a podržaním klávesy Shift a vyberieme „Open with.“ (Otvoriť s.). Dokument htm/html nasmerujeme na program Mozilla alebo Netscape (Program Files > Netscape > netscape.exe a podobne).
Implicitne nastavené programy pre poštu či editovanie www stránok nastavíme aj v okne, ktoré otvoríme z menu Internet Exporeru: Tools (Nástroje) > Internet Options (Možnosti internetu), v ktorom vyberieme menu Programs (Programy).
Zvýšenie rýchlosti modemu
Vo Windows sa vám modem bude javiť, že funguje bez problémov, ale niekedy je potrebné zvýšiť rýchlosť (baud rate) pre váš COM port, ktorý môže byť nastavený pod hranicou rýchlosti, ktorú dosiahne modem. Zvýšiť rýchlosť portu je možné nasledovne:
Kliknite pravým tlačidlom myši na My Computer (Môj počítač) > Properties (Vlastnosti), potom kliknite na Device Manager a vyberte porty (COM a LPT). Vyberte port, ktorý používate pre modem (COM1 alebo COM2) a nastavte bps na 115200. 115200 bps je maximálne nastavenie pre „štandardný“ sériový port. Ak narazíte na nejaké problémy, skúste nižšie číslo.
Ak si nie ste istí, aký port používa váš modem, kliknite na ikonu Modemy v Ovládacom paneli, vyberte modem a kliknite na vlastnosti.
Možno sa budete čudovať, prečo zvyšovať rýchlosť, keď modem aj tak viac neutiahne, ale zväčšenie rýchlosti pre baud rate môže mať vplyv na priechodnosť, najmä ak sa modem zdá byť pomalý, prípadne máte sériový ISDN modem, ktorý podporuje vyšší prenos než 56 kbps. Niekedy zase systém nie je dosť inteligentný a baud rate s hodnotou 9600 bude nastavený implicitne. Niektoré sériové porty na matičných doskách a doplnkové karty, ktoré používajú špecifické I/O radiče, budú podporovať rýchlosť vyššiu ako 115200 bps:
* ALI:
M1543 (Aladdin V south bridge)
Sériové porty v týchto čipoch umožňujú rýchlosť až 230400 a 460800 bps.
* NS:
PC87308
PC87307 / 87317
PC97307 / 97317
PC87309
PC87338
Rýchlosť v týchto čipoch je 230400 / 460800 / 921600 bps.
* SMC:
37C665IR / 666IR
37C669 / 669FR,37N769
37B72x / 77x / 78x / 80x,37C67x / 68x / 93x / 93xAPM / 93xFR,37M60x /61x,37N958FR
Rýchlosť je 230400 a 460800 bps.
Pre zbehnutie rýchlejších sériových portov je potrebné spustiť program, ktorý umožní rýchlejší mód a treba mať aktualizovaný ovládač vxd pre sériový port.
Ak chcete zistiť, či máte takýto druh sériového portu, dopomôže vám k tomu súbor SHS17.ZIP zo stránky http://hp.vector.co.jp/authors/VA004958/over115K/index_e.html
Šetríme pamäť pri používaní CD-ROM
Ak nepoužívate CD prehrávač príliš často, systém vás okráda o časť pamäti, ktorú môžete získať späť.
Kliknite pravým tlačidlom myši na My Computer (Môj počítač) a vyberte Vlastnosti. Hore kliknete na Performance (Výkon) a následne na File System (Súborový systém). Tu vyberiete CDROM a typ pamäte cache nastavíte na najmenej. Minimálna pamäť je 64KB a maximálna 1238KB.
Zákaz automatického spúšťania CD-ROM
Ak vložíte CD do mechaniky, v mnohých prípadoch sa spustí CD automaticky. Niekedy to má výhodu, inokedy nie. Nevýhoda sa môže objaviť napríklad v spolupráci s niektorými programami pre napaľovanie CD, ktoré môžu zmrznúť, alebo sa chovať agresívne.
Zákaz automatického spúšťania CD urobíte cez Control Panel (Ovládací panel) > System, prípadne kliknite pravým tlačidlom myši na My Computer (Môj počítač) a vyberte Properties (Vlastnosti). Hore kliknite na Device Manager, potom vyberte vašu aktuálnu CD-ROM mechaniku a kliknite na Properties (Vlastnosti). Odznačíte „Auto insert notification“ a reštartujete Windows. Systém by už nemal spúšťať CD automaticky.
Vypnutie automatickej kontroly scandisk
Keď Windows ukončí nejakým spôsobom agresívne, alebo keď resetujete počítač, Windows po reštarte automaticky spustí program Scandisk. Scandisk pod systémom DOS pracuje oveľa pomalšie a v prípade, že máte veľa súborov na pevnom disku, kontrola integrity môže trvať dlho. Niekedy je teda vhodné túto kontrolu vypnúť. Otvorte súbor MSDOS.SYS v koreňovom adresári \disku C: a editujte ho. Súbor C:MSDOS.SYS je systémový súbor, preto ho treba otvoriť tak, že ho zbavíte systémových atribútov \(v okne DOS príkazom attrib -h -s -r C:MSDOS.SYS). Ako editor môžete zvoliť Notepad, prípadne aplikáciu FAR (viz. nižšie), v ktorej editovať systémové súbory je možné okamžite otvorením súboru klávesom F4. Uvidíte text podobný nasledujúcemu:
[Paths]
\WinDir=C:WINDOWS
\WinBootDir=C:WINDOWS
HostWinBootDrv=C
[Options]
BootMulti=1
BootGUI=1
DoubleBuffer=1
AutoScan=1
WinVer=4.10.2222
Pozornosť venujte textu v tučnom písme: AutoScan=1, kde číslo 1 zmeníte na číslo 0. Týmto vypnete automatickú kontrolu disku C: po havárii.
Niekedy zase môžete chcieť spustiť kontrolu integrity disku bez upozornenia, čo docielite pridaním hodnoty 2:
AutoScan=2
Ak ste nepoužili program FAR, vráťte súboru MSDOS.SYS späť jeho \systémové atribúty: attrib +h +s +r C:MSDOS.SYS
Tip pre FTP
S použitím programu FAR zájdete do adresárov aj ďalších počítačov. Prehliadač súborov FAR sa ukáže aj ako dobrý a inteligentný program typu FTP klient, netreba teda sťahovať či používať programy pre prístup do FTP adresárov.
Ak máte niekde na serveri Web stránky, ktoré chcete modifikovať, stačí, ak sa pripojíte na internet a potom otvoríte program FAR. Použijete kombináciu kláves Alt+F1 alebo Alt+F2 a vyberiete FTP. Zeditujete už navolenú FTP adresu klávesov F4 tak, že novú FTP adresu zadáte v takomto formáte:
uzivatel:heslo@ftp.niekde.com
„uzivatel“ je vaše užívateľské meno, ktorým sa prihlasujete do vzdialeného počítača a „heslo“ hádam netreba vysvetľovať. Pri použití tejto syntaxe sa pravdaže dostanete do FTP účtov aj cez Internet Explorer a Netscape, ale program FAR ponúka inteligentné, intuitívne riešenie, kde súbory kopírujete z druhého panelu pomocou klávesy F5, textové súbory čítate pomocou klávesy F3 a všetky súbory mažete klávesov F8.
Tip pre boot disk
Na internete existuje veľa utilít. Vytvoriť si systémovú disketu je potrebné, ale klasická systémová disketa vytvorená vo Windows často nespĺňa alebo nevyhovuje požiadavkám náročnejších užívateľov. Ultimate boot disk: je špičková utilita, ktorú si stiahnete zo stránky http://www.startdisk.com/Web2/ubd/ubd.htm
Po stiahnutí súboru kliknite dvakrát na súbor 98UBD.EXE (tam, kde ste ho uložili na lokálnom počítači) a inštalačný sprievodca vám vytvorí systémovú disketu. Po reštarte počítača uvidíte pekné grafické okno, kde si z menu vyberiete rôzne možnosti ako napr. antivírový skener, možnosť inštalácie Windows. Menu More Tools (Viac nástrojov) zase obsahuje možnosť skontrolovať kompatibilitu s rokom 2000, manažér BIOS, pomocou ktorého si uchováte vaše nastavenie v BIOS, Partition Drive a Clone Drive, pomocou ktorého budete môcť klonovať disky/diskové oddiely, Get CAB files (extrakcia súborov z inštalačných archívov CAB) atď.
Boot disk obsahuje niektoré utility ako Ranish Partition Manager (manažér diskových oddielov Ranish), ktoré sú voľne dostupné, ale v spolupráci s boot diskom Ultimate Boot Disk poskytujú užívateľom neoceniteľné možnosti konfigurácie/klonovania diskových oddielov. Klonovanie je vhodné, ak si napríklad kúpite nový disk a nechcete znovu inštalovať celý systém.
Ultimate Boot Disk môžete využiť aj pre systém Windows 95, ale iba obmedzene, keďže niektoré vlastnosti utilít boot disku inak spolupracujú s niektorými systémovými aspektmi Windows 98 a Windows 95 (napr. vyčistenie a komprimácia registrov). So systémom Windows 98 nebude mať užívateľ nijaké problémy.
Modem sa pokúša vytočiť číslo pri štarte systému
Keď Windows nabehne, niekedy sa môže stať, že modem sa okamžite pokúša pripojiť k ISP (poskytovateľovi internetových služieb). Toto správanie môže mať niekoľko príčin:
* Používate program, ktorý automaticky kontroluje novinky softvéru/softvérových komponentov na internete.
* Program, ktorý sa pripája k internetu, sa nachádza v adresári StartUp.
* Váš počítač je infikovaný vírusom typu Trojan.
* Na počítači máte inštalovaný Winfax od firmy Symantex.
Odstrániť tento problém je možné nasledovne. V prvom prípade, ak ide o softvér, ktorý kontroluje softvérové novinky (updates), skontrolujte si v menu Options (Možnosti) všetky voľby v programoch, ktoré pracujú s internetom (Gozilla, GetRigiht na sťahovanie súborov atď.). Ak uvidíte voľbu „Check for Updates“ odznačte ju.
V druhom prípade sa stačí pozrieť do menu Start > Programs > Start Up a odstrániť odtiaľ program pre pripojenie k poskytovateľovi internetových služieb.
V treťom prípade aplikujte antivírový softvér.
V štvrtom prípade, podobne ako v prvom, rekonfigurujte Winfax, aby automaticky nevytáčal tel. čísla. Takisto je dobre vypnúť voľbu Redial, ktorá sa snaží znovu vytočiť číslo po prvom neúspešnom pripojení.
Problémy s video kartou
Ak narazíte na problémy s video kartou, najprv si stiahnite najnovšie ovládače pre vašu grafickú kartu. Kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu My Computer (Môj počítač.), kliknite na Properties (Vlastnosti) a potom na Performance (Výkon) a Graphics. Tu vypnite akceleráciu grafiky (Hardware Acceleration) tým, že ju nastavíte na žiadnu (úplne doľava). Budete vidieť posuvník, ktorý môžete umiestniť na štyri polohy.
Ak posuvník umiestnite myšou na druhú polohu sprava, vyriešia sa tým niektoré problémy s myšou a zobrazovaním kurzoru. Umiestnením posuvníka na druhú polohu sprava zabránite transferom bitových blokov a pamäťovému mapovaniu I/O. Tretia poloha sprava ošetrí prípad, keď počítač často prestane reagovať na vstup, alebo má iné problémy.
General Protection Fault in Module Dibeng.dll
Ak používate Windows 98, Windows 98 Second Edition, Internet Explorer 4.x, 5, občas sa vám môže stať, že systém vyhlási chybu (General Protection Fault), ktorá vyzerá takto:
caused a general protection fault in module DIBENG.DLL.
Táto chyba je spôsobená nekompatibilným ovládačom pre grafickú kartu a na jej odstránenie treba inštalovať, resp. aktualizovať ovládač. Na istý čas sa tejto chybe vyhnete tým, že kliknete pravým tlačidlom myši na plochu (nie na aktívne programy), vyberiete Properties (Vlastnosti), kliknete na Advanced > Adapter > Change. Zobrazí sa okno inštalačného sprievodcu pre grafickú kartu, kliknete na Next, vyberiete „Display the list of all the drivers“, kliknete na Next a uvidíte vaše aktuálne ovládače. Dole vľavo vyberiete „Show all hardware“ a zo zoznamu vyberiete „Standard display types“. V pravej časti okna zvolíte „Standard Display Adapter“ (VGA), kliknete na OK, a potom na Next. Napokon reštartujete počítač.
Autor: Juraj Šípoš