Krompachy 26. júna (TASR) - Takmer tri stovky východoslovenských stredoškolákov mali možnosť diskutovať na tému Rasizmus v slovenskej spoločnosti a Rómovia počas cyklu 14 seminárov, z ktorých posledný bol dnes v Krompachoch v okrese Spišská Nová Ves.
Desaťdňový diskusný maratón pod záštitou Delegácie Európskej komisie na Slovensku pripravili na stredných školách Košického a Prešovského kraja aktivisti občianskych združení Otvorené dvere zo Spišskej Novej Vsi a EccE z Košíc.
Podľa Rómskej tlačovej agentúry RPA semináre potvrdili, že nielen stredoškolskí študenti, ale aj ich učitelia majú minimum vedomostí o rómskej komunite. Práve to považujú za dôležitú, ale v konečnom dôsledku za prekonateľnú bariéru aktivisti spomínaných občianskych združení.
"Poznatky z diskusií ukázali, že prevláda nivelizácia v pohľade na rómsku komunitu. Je až zarážajúce, ako je nám - majorite, ťažko pochopiť, že rómska komunita je vnútorne štruktúrovaná ako ktorákoľvek iná komunita. Má svoju smotánku a strednú vrstvu, i keď sú obe viac menej neviditeľné. Je tu aj problémová skupina, aj keď je percentuálne početnejšia ako u majority. Ale to je dané aj historickým vývojom," konštatovala výkonná riaditeľka RPA Kristína Magdolenová.
Ako lektorka sa Magdolenová zúčastnila na seminároch vo Svidníku, Trebišove a Košiciach. Všetky podľa jej slov spájalo niekoľko momentov. V prvom rade to bolo presvedčenie mladých ľudí, že nie sú rasisti, i keď jedným dychom tvrdili, že Rómov nenávidia. Bola to aj absolútna neznalosť čo i len jediného historického momentu z dejín Rómov a nivelizácia komunity.
Spoločne so študentmi aktivisti zisťovali, že takmer každý z nich má svojho Róma, ktorého považuje za iného - lepšieho a za výnimku z komunity. Mnohí hovoria o nich ako o svojich priateľoch. "Ako sa asi môžu cítiť v tejto spoločnosti, ak sú stále hádzaní do jedného vreca? Aj toto bol dôvod na uvažovanie a veríme, že sa k nemu budú stredoškoláci vracať stále častejšie a korigovať niektoré svoje verejné prejavy vo vzťahu ku rómskej komunite," domnieva sa Magdolenová.
Pocity integrovaného Róma, ktorému spoločnosť kladie veľké množstvo pre majoritu neviditeľných prekážok, približovala študentom uvádzaním konkrétnych príkladov aktivistka EccE Mária Horňáková. "Najviac ich šokovalo, keď som im povedala, že som Rómka z osady a momentálne študujem na vysokej škole," uviedla.
Otázka, či je možné Rómov, ktorí bariéry integrácie prekonali, brať na zodpovednosť za celú komunitu, mala na seminároch odmietavú odpoveď. Účastníci dospeli k názoru, že princíp hodnotenia musí byť jednoznačne občiansky, ale nie zjednodušujúci.
Cyklus bude pokračovať na jeseň seminárom pre pracovníkov samosprávy Košického kraja. Už dnes však lektori stretnutí so študentmi tvrdia, že tieto diskusie dokážu lámať bariéry vo vzťahu k Rómom a iba komunikácia a vzájomné spoznávanie sa nám pomôžu zblížiť spoločnosť.