Bratislava 26. júna (TASR) - Takmer sto partnerských párov zišlo sa dnes v priestoroch bratislavského Centra asistovanej reprodukcie Iscare, kde jeho šéflekár Jozef Valky informoval o možnosti, ako pokračovať v liečbe neplodnosti. Vysvetlil, že Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) si u centra objednala o 60 percent menej liečebných cyklov ako vlani. V súčasnosti na výkon čaká 350 žien, z ktorých 250 má už potvrdenie od revíznych lekárov na uvedenú liečbu.
Valky spomenul, že aj vo Veľkej Británii sú problémy s finančnými prostriedkami, avšak tam hradia liečbu neplodnosti poisťovne a pacientky platia iba za výkon. Zdravotné poisťovne sú ústretovejšie k pacientom aj v Rakúsku, Nemecku a Maďarsku.
Valky ďalej povedal, že nikto zatiaľ nevie definovať, koho bolesť je väčšia, či neplodných párov, ktoré trpia, alebo tých, čo majú problémy s kĺbmi. Neplodnosť je choroba muža a ženy a partneri majú pri nej nárok aspoň na zaplatenie liekov zo zdravotných poisťovní. Nádej do budúcnosti Valky vidí v založení Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie. Poukázal na to, že Centrum asistovanej reprodukcie je neštátne zariadenie a zdravotné poisťovne s predstaviteľmi neštátnych zdravotníckych zariadení nerokujú rovnocenne ako so štátnymi.
Za prvých päť mesiacov tohto roku lekári v centre vykonali 380 zákrokov, pritom 200 z nich bolo u poisteniek VšZP. Valky ďalej poukázal na to, že ak má žena 34 rokov a v súčasnosti čaká na zákrok, tak jej šanca otehotnieť je jedna ku trom, avšak po dvoch rokoch už jedna ku dvadsiatim a menej.
Podľa cenového výmeru ministerstva financií jeden cyklus liečby neplodnosti stojí 26 070 korún. Ak pacientka má nároky na zvýšenie šance na otehotnenie, to sú výkony navyše a pripláca si päť až šesťtisíc korún. Za výkon v centre zaplatí, ak ho nehradí zdravotná poisťovňa, 30 000 korún a za lieky 12 až 15 tisíc. Aby centrum vyšlo v ústrety čakajúcim pacientkam, ponúklo im polovičnú cenu za výkony.