
Len sedem týždňov po odchode spoluzakladateľa WorldComu Bernarda Ebbersa (na fotke REUTERS) bol prepustený finančný riaditeľ telekomunikačného gigantu Scott Sullivan.
Po páde Enronu otriasa Amerikou ďalší škandál falšovania účtovných kníh. Tentokrát vyšetrujú WorldCom, jedny z najväčších telekomunikácií v Spojených štátoch, ktorým v účtovníctve chýbajú takmer štyri miliardy dolárov. Zistenie finančných podvodov vo WorldCome malo dva okamžité dopady: o kreslo prišiel finančný riaditeľ firmy Scott Sullivan a hlavné indexy búrz od Ázie po Ameriku sa prepadli o niekoľko percent.
WorldCom oznámil, že od tohto piatku začne prepúšťať. Celkovo by malo prácu prísť celkovo 17 000 ľudí, čo je viac ako pätina pracovnej sily telekomunikačného gigantu. Tento krok by mal spoločnosti ročne ušetriť 900 miliónov dolárov. Podnik sľúbil revidovať hospodárske výsledky za minulý rok, ktoré zaručene vykážu stratu. To zrejme firme uškodí v rokovaniach o novom, päťmiliardovom úvere, bez ktorého budúci rok nebude môcť dodržať svoje záväzky.
Telekomunikácie sú teraz pod dohľadom burzovej Komisie pre cenné papiere. Sú totiž zatiaľ poslednou z radu firiem, ktoré čelia účtovným problémom. Aj WorldComu robila finančný audit spoločnosť Andersen. Audítor sa ale bráni a tvrdí, že postupoval podľa pravidiel. Vlani a tento rok už audit robí konkurenčná KPMG, ktorá Andersenu prebrala väčšinu klientov takmer na celom svete.
Ako prvé reagovali na finančný škandál akcie na Wall Street. Len hodinu a pol po otvorení trhu, referenčný index Dow Jones spadol o 130 bodov, čo bolo 1,3 percenta jeho predchádzajúcej hodnoty. Vyše dvojnásobný prepad zasiahol technologický index Nasdaq, barometra domovskej burzy akcií WorldComu. Technologický index sa tak ocitol na ročnom minime.
Po šoku na amerických burzách sa včera triasli trhy aj v Európe. Tu sa investori zbavovali akcií firiem, ktoré by mohli na pád WorldComu doplatiť. Index londýnskej burzy spadol o 130 bodov a skončil na úrovni zo septembra minulého roka. Ak by sa jeho pád zastavil len o niekoľko bodov nižšie, mohli by v Británii hovoriť o päťročnom minime. Nemecký a francúzsky akciový index na WorldCom doplatili ešte viac a ich hodnoty uzatvárali obchodovanie so štvorpercentnými stratami.
Pád WorldComu však nezasiahol len burzy, ale aj devízové trhy. Doláru včera nepomohla ani intervencia Bank of Japan a jeho hodnota sa postupne približuje k parite s eurom. „Na trhu vládne nedostatok dôvery voči doláru a americkým aktívam po škandále firmy WorldCom. Nie sú signály, že by sa oslabovanie dolára končilo. Trhy s obavami vyčkávajú, aký bude ďalší problém,“ povedal jeden z analytikov.
(tv, bbc)