Luxemburg/Brusel 27.júna (TASR) - Francúzsko dnes tlmočilo partnerom v Európskej únii (EÚ) svoj silný nesúhlas s predbežnými návrhmi na reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky.
Francúzsky minister poľnohospodárstva Hervé Gaymard kolegom na zasadnutí v Luxemburgu povedal, že rozdiely medzi plánmi EÚ a politikou Paríža sú "nezmieriteľné". Francúzsku sa nepáči najmä postupné znižovanie priamej finančnej podpory roľníkom, ktorej najväčším príjemcom sú práve francúzski poľnohospodári.
Európska komisia (EK) zverejní 10. júla dlho očakávaný návrh strednodobej revízie spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP). Komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler dnes ministrov oboznámil s niektorými plánovanými opatreniami.
Komisia navrhuje zrušiť väzbu medzi subvenciami a úrovňou výroby a nahradiť ju paušálnymi platbami. Priama finančná podpora by sa mala od roku 2004 znižovať každý rok o 3 % a mala by byť navyše presmerovaná skôr na oblasť vidieckeho rozvoja a ochrany životného prostredia. Ročný limit pre priame platby na farmu má byť stanovený na 300 000 eúr.
Fischlerove návrhy privítala dnes nemecká ministerka Renate Künastová ako "prístup správnym smerom". Nemecko je čistým prispievateľom do spoločného rozpočtu EÚ a presadzuje radikálnu reformu poľnohospodárskej politiky, ktorá z neho každoročne pohltí polovicu.
Zásadná reforma CAP je však naplánovaná až na nové rozpočtové obdobie 2007 - 2013, pretože dovtedy je už rozpočet EÚ stanovený. Komisia preto predloží 10. júla len návrh na strednodobú revíziu. Vzhľadom na nesúhlas Francúzska však zrejme aj ten vyvolá vo vnútri EÚ veľké spory, ktoré môžu zasiahnuť aj rozšírenie. Pätnástka totiž na jeseň odložila rozhodnutie o poskytnutí priamych platieb pre nových členov, s ktorým nesúhlasia Nemecko, Británia, Švédsko a Holandsko. Ostatných 11 krajín na čele s Francúzskom súhlasí s návrhom EK poskytnúť novým členom v prvom roku po vstupe 25 % priamych platieb a postupne ich zvyšovať počas desaťročného prechodného obdobia.
* (spravodajca TASR Robert Sermek) gl