
Živelné pohromy na zemeguli:
22. 6. 2002 – 28. 6. 2002
Globálne otepľovanie spôsobuje rozširovanie nákaz, ktoré postihujú zvieratá aj ľudí. Tvrdí to správa amerického časopisu Science. Uvádza, že patogénom sa dobre darí v oblastiach, kde predtým nemohli prežívať, pretože klíma sa otepľuje a zimy sú čoraz miernejšie. Vedci varovali, že baktérie, škodlivý hmyz, parazity, vírusy a plesne, dosiaľ obmedzované sezónnymi teplotami, môžu vtrhnúť na nové teritóriá a nájsť si nové obete. „Zmena klímy rozrušuje prírodný ekosystém spôsobom, ktorý uľahčuje život infekčným chorobám,“ tvrdí spoluautor správy Andrew Dobson z Princetonskej univerzity.
Silnejší El Nino
Svetová meteorologická organizácia OSN oznámila, že hurikán El Nino v dôsledku postupujúceho otepľovania Tichého oceánu môže byť v tomto roku silnejší, než predpovedala americká meteorologická agentúra NOAA. Fenomén El Nino už spájajú s ničivými záplavami vo Východnej Afrike a tichomorskom pobreží Južnej Ameriky, ako aj s katastrofálnym suchom a následnými lesnými požiarmi v Indonézii. Teplejšie vody Pacifiku blízko Austrálie sú zrejme zodpovedné za nové zosilnené vymieranie podmorských korálov v blízkosti kontinentu. Teploty oceána v rozsiahlej oblasti rovníkového Pacifiku sú dnes približne o 1 stupeň Celzia nad normálom a očakáva sa ďalšie oteplenie.
Vražedné horúčavy
Niekoľko oblastí východnej Európy postihli najväčšie horúčavy v dejinách. V Rumunsku zabili najmenej dvoch ľudí a stovky sa dostali do nemocnice s príznakmi zlyhania srdca. Teplomery ukazovali až 43 stupňov Celzia a v okolí Sofie museli polievať cesty a železničné koľaje, aby sa neroztápali a nepraskali. Vlnu horúčavy prerušili prudké búrky, pri ktorých dvoch Rumunov zabili blesky.
Japonská sopka hrozí
Japonská meteorologická agentúra varovala obyvateľov v okolí sopky Mt. Asama, aby zostali vo vzdialenosti najmenej 4 kilometre od hory, pretože teplota vo vnútri krátera a seizmická aktivita vzrastajú. Stĺpce dymu vyleteli do výšky 1000 metrov nad vrchol hory, ktorá je asi 150 kilometrov severozápadne od Tokia. Mt. Asama je blízko oblastného strediska Karuizawa, kam sa zvyknú mnohí členovia vlády i kráľovskej rodiny uchyľovať pred horúčavami Tokia.
Novinky o Ebole
Štyri nové prípady nákazy smrteľným vírusom Ebola zistili v odľahlej severnej časti stredoafrického Gabunu. Čerstvé prípady v Gabune hlásili zdravotnícki experti z Konžskej republiky, ktorí skúmajú nový výskyt krvácavej horúčky. V Kongu pripravila o život už päť ľudí.
Zemetrasenia
– Najmenej 220 ľudí v severozápadnom Iráne zahynulo pri zemetrasení v sile 6,5 stupňa Richterovej stupnice. Ďalších 1000 ľudí bolo zranených a mnohé dediny v provincii Quazvin boli zničené.
– Najmenej 50 ľudí v severnom Bangladéši bolo zranených pri zemetrasení v sile 4,8 stupňa Richterovej stupnice. Na mnohých budovách v Rangúne zostali po otrasoch praskliny.
– Záchvevy vo vnútri zeme cítili tiež v strednom Chile, severnom Tunisku, na Sumatre, v severnom Novom Zélande a na Tchajwane.
Záplavy v Rusku
Viac než 200 ľudí v južnom Rusku je zrejme mŕtvych po masívnych záplavách, ktoré zmietli domy, továrne i mosty vo vojnou zničenom Čečensku i priľahlých oblastiach severného Kaukazu. Najmenej 75-tisíc ďalších zostalo bez strechy nad hlavou po záplavách, ktoré vyvolali nečakané búrky. Podľa agentúry Interfax boli záplavy v Čečensku najsilnejšie od roku 1937.
Kravské šialenstvo
Obyvatelia Nórska zostali tento týždeň šokovaní aj pobavení. Za jediný týždeň tu zaznamenali dva brutálne útoky kráv na človeka a incident, v ktorom nešťastná krava spadla priamo z neba. Stiana Skoglunda pošliapal rozzúrený prežúvavec na farme v Belte v Asnes, kde sa vyskytol prvý útok. Má zlomenú nohu a je presvedčený, že prežil len vďaka tomu, že predstieral mŕtveho. Krava podľa neho zrejme inštinktívne vycítila, že v predošlých dňoch likvidoval mŕtve teľa. Zranený bol tiež farmár v Nordby, keď pred útočiacou kravou chránil svoju ženu. Štyria motoristi blízko Rogalandu videli len obrovský tieň na oblohe a potom masívny úder, ktorý otriasol zemou tesne za ich autom. Polícia usúdila, že krava musela spadnúť z desaťmetrového útesu nad cestou. STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate