Ako Bill a Hillary píšu memoáre

Clintonovci píšu pamäti. Inú možnosť ani nemajú. Krátko pred odchodom z Bieleho domu podpísali totiž zmluvy s vydavateľmi. A dostali aj nebývalé finančné preddavky. Bill dvanásť miliónov dolárov, Hillary osem.


FOTO – ČTK


Exprezident tak predstihol nielen Henryho Kissingera, bývalého ministra zahraničia, ktorý dostáva za knihu bežne osem miliónov dolárov, ale aj pápeža Jána Pavla II. Svätý Otec dostal v Amerike za knihu Nádej, pravda, život – osem a pol milióna dolárov.

A to ide iba o preddavky. Keď sa knižka objaví na pultoch kníhkupectiev a dobre sa predáva, dostane autor ešte percentá z predaja. Tie môžu dosahovať rovnaké, ak nie vyššie sumy ako preddavky. To nie je ešte všetko. Po prvom vydaní, zvyčajne v tvrdej väzbe, nasledujú vydania v mäkkej väzbe, lacné paperbacky. Vydávajú sa v miliónových nákladoch. Ak teda Clintonovci napíšu to, čo sľúbili, nesmierne zbohatnú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hillary už naplno „píše“

Čas letí a vydavatelia by už mali rukopisy najradšej na stole. Hillary, napriek tomu, že je ako senátorka za štát New York dosť zaneprázdnená, začala na knihe pracovať hneď po podpise zmluvy. Dala dohromady tím spisovateliek a novinárok, tzv. ghost writers – spisovateľských duchov, ktoré majú knižku vlastne napísať. Tento spôsob písania je veľmi rozšírený a využívajú ho najmä ľudia, ktorí zastávali vysoké funkcie a sú v podstate povinní memoáre napísať. Nechápe sa to ako nejaké mínus. Nejde totiž o žiadne literárne dielo napísané originálnym štýlom, ale iba o výber a dobré spísanie faktov. Tie sa však musia podať v americkom štýle. Aj memoáre musia mať napínavý príbeh. Musí sa niečo diať, ak to má niekto prečítať.

SkryťVypnúť reklamu

Hillary v rozhovore pre denník The New York Post priznala, že pri písaní svojich predchádzajúcich knižiek urobila chybu. Jej dve knihy – Je to na vidieku a Pozvanie do Bieleho domu – sa trhákmi zďaleka nestali. Pozvanie do Bieleho domu malo síce aký-taký úspech, najmä vďaka fotografiám znútra prezidentského sídla, ale prvá kniha, kde bývalá prvá dáma píše o svojich názoroch na rozmach bežnej americkej komunity, čitateľov uspávala.

Napíše naozaj všetko?

Tentoraz chce Hillary napísať trhák. Nik však zatiaľ nevie, čo bude jeho ústrednou témou. Jej plány na reformu amerického zdravotníctva, ktorá totálne prepadla, asi nie. Takže aféra Travelgate, keď do cestovnej kancelárie zabezpečujúcej služobné cesty prezidenta nasadila svojich ľudí? Alebo záhadná smrť blízkeho priateľa Clintonovcov Vinceho Fostera? Bulvárne časopisy vtedy dokonca písali, že išlo o milenca Hillary. Pritiahli ho do Bieleho domu z Arkansasu, no spáchal tam samovraždu. Do úvahy pripadá aj prípad Whitewater, spojený s čudnými finančnými transakciami okolo pôdy v rovnomennom údolí v štáte Arkansas. Alebo najznámejší škandál Bill a Monika?

SkryťVypnúť reklamu

Pred podpísaním zmluvy s vydavateľom Simon and Schuster literárna agentka Esther Newbergová povedala, že Hillary napíše všetko. Keď sa novinári pýtali, čo to znamená, zopakovala:

„Myslím si, že napíše naozaj všetko.“

Všetko však napísať určite nemôže. To by musela so spoluautorkami sedieť asi oveľa dlhšie. A potom by už o knihu nemal zrejme nikto záujem. Agentka však dala jasne najavo, že ak sa vraví všetko, myslí sa tým najmä na témy, ktoré by mohli čitateľov stále zaujímať. Ani Bill, ani Hillary totiž ešte Američanom veľa o zákulisí svojho života v Bielom dome nepovedali. Pobyt Clintonovcov v Bielom dome poskytol síce už viacerým novinárom a spisovateľom námet na knižky, ale v podaní priamych účastníkov by to malo byť predsa len iné. Čitatelia by si určite radi prečítali napríklad o tom, ako sa cítila prvá dáma vo chvíli, keď sa dozvedela o Monike. Chceli by tiež vedieť, prečo mu prepáčila predchádzajúce podobné aféry. Veď sa hovorilo o viacerých. Keď sa Clinton chystal z postu guvernéra štátu Arkansas kandidovať na kreslo v Bielom dome, prebral vraj so svojou asistentkou mená niekoľkých žien, s ktorými mal vzťah. Spoločne diskutovali o možných nepríjemnostiach, ak by niektorá z nich začala hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Čitateľov by iste zaujímalo aj to, ako funguje manželstvo Clintonovcov teraz.

Hillary žije prevažne vo Washingtone, kde býva v dome na Massachusetts Street. Zdá sa, že sama. Dcéra Chelsey, ktorá študuje na univerzite a má už priateľa, prichádza domov len občas na prázdniny. Aj Bill sa vraj u Hillary zastaví len zriedkavo. Býva totiž v krásnom dome v New Yorku v okrsku Chappaqua. Tam sa zasa vraj jeho manželka zdržiava len sem-tam. Je to všetko výsledok aféry s Monikou, alebo nevyhnutnosť? Hillary zastáva vysoký politický post a Bill má exprezidentský úrad v Harleme, odkiaľ vyráža na časté cesty do sveta.

Hillary však na knihe napriek zaneprázdneniu systematicky pracuje. Podklady sú údajne už spracované a „hlavná“ autorka, Maryanne Vollersová, píše od rána do večera. Predpokladá, že rukopis by mohla dokončiť do konca roka. Potom by na ňom mala robiť ešte Hillary a mohol by ísť do vydavateľstva. Kniha by sa mohla ocitnúť na pultoch už na jar, najneskôr na jeseň budúceho roka. Hillary chce v každom prípade termín uvedený v zmluve dodržať.

SkryťVypnúť reklamu

Exprezident termín asi nedodrží

Bill pripravuje svoje memoáre celkom iným spôsobom. Najal si síce aj zopár asistentov, ktorí sa predierajú množstvom dokumentov, ale spolieha sa najmä na magnetofónove záznamy, ktoré nahral s historikom Taylorom Branchom. Ten mu kládol otázky a Bill odpovedal. Napokon sa z toho stala diskusia. Je to osemdesiat hodín konverzácie. Mohol by to byť celkom dobrý podklad pre knižku, lenže Bill pásky nemá. Musel ich odovzdať nezávislému vyšetrovateľovi Kennethovi Starrovi počas vyšetrovania aféry s Lewinskou.

Po odchode z Bieleho domu si Clinton najal teda ďalšieho historika – Teda Widmera, ktorý bol jedným z pisateľov jeho prejavov. Záznamy, ktoré spolu nahrali, sú už len Billovým vlastníctvom, takže nejaký základ na písanie memoárov predsa len má.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže bývalý prezident má iný problém. Rozhodol sa, na rozdiel od Hillary, že objemnú knižku napíše sám. Chce vytvoriť literárne dielo s originálnym vlastným štýlom, vlastným perom.

Kým Hillarina spolupracovníčka – spisovateľka Maryaonne Vollersová – píše bez prestávky, Bill pracuje na knižke nesystematicky. Raz, maximálne dva dni v týždni. Minulý rok vraj nenapísal ani čiarku. Bol na cestách, počas ktorých si zarábal prednáškami. Peniaze potrebuje, aby zaplatil dlhy, ktoré si narobil počas vyšetrovania aféry s Monikou. Dosiaľ vraj dlhuje právnikom šesť a pol milióna dolárov. Podľa daňového priznania zarobil na prednáškach v minulom roku deväť a pol milióna dolárov. Jeho výdavky sú však veľmi vysoké.

Aj prístup k písaniu memoárov odráža rozdielnosť pováh Hillary a Billa. Kým Hillary je usilovná a systematická, Bill uprednostňuje pohodu. Ak sa mu napríklad dostane do rúk zaujímavá kniha, nepustí sa do ničoho iného, kým ju neprečíta. To bolo o ňom vždy známe. Aj preto ho komentátori považujú za najsčítanejšieho prezidenta v americkej histórii.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz však musí napísať knižku sám. Pútavú, akú by ani on ako čitateľ nepustil z rúk skôr, kým ju neprečíta.

„Nebudeme mať s Hillary spoločnú prezentáciu,“ povedal Clinton na nedávnom večierku v New Yorku reportérovi denníka The New York Times.

Tým odpovedal nepriamo na otázku, kedy jeho memoáre vyjdú.

„Moja knižka nevyjde ako druhá preto, že chcem mať posledné slovo alebo nebodaj vedieť, čo napísala Hillary, ale preto, že ide o ťažkú prácu.“

Paul Bogaards, hovorca vydavateľstva Alfred A. Knopf, kde majú Clintonove memoáre vyjsť, však pre The New York Times napriek všetkým pochybnostiam povedal: „Nikto pre nás nepíše dvadsaťštyri hodín denne. Ak knižka vyjde v roku 2002, bude to ohromné. Ale aj keď vyjde v roku 2005, bude to v poriadku.“

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca dokonca nezakrýva radosť, že Bill vôbec začal písať.

Clinton má literárny vzor

Bill si našiel vzor, podľa ktorého chce pamäti napísať. Ide o spisovateľku Lillian Hellmanovú, ktorá okrem niekoľkých slušných kníh vydala pred časom aj svoju autobiografiu. Clinton je ňou vraj úplne fascinovaný. Chcel by písať tak ako ona. Názov jej autografie – Pentimento – vyjadruje aj spôsob, akým autorka pri písaní postupovala. Pentimento znamená postupné šedivenie maľby. Teda, čím je od niečoho väčší odstup, tým je výsledok lepší.

To je pre Billa inšpirácia.

„Maľba už teraz zostarla, a ja chcem vidieť, čo je pod ňou.“

Problémom sa však môže stať práve fakt, že knižku mieni poňať viac literárne ako faktograficky. Tým by sa mohli niektoré fakty dostať do inej polohy a nemusí ich tam byť veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže – budú mať čitatelia záujem o Clintonov literárny pokus? Nie sú pre nich príťažlivejšie faktografické memoáre?

Bill však tvrdí, že v knihe bude všetko, na čom sa s vydavateľom dohodol a že zmluvu dodrží.

Mnohí o tom vážne pochybujú. Spisovateľka Marry McCartyhová, ktorá na knižnom trhu súťaží práve so spomínanou Lillian Hellmanovou, tvrdí: „Každé slovo, čo táto žena napíše, je lož. Vrátane and a the.“

Je náhoda, že práve takúto autorku má Bill ako vzor? Vzniká z toho dojem, že do knihy napíše síce všetko, ale tak, aby si svoj obraz v americkej histórii vylepšil.

Prichytený pri lži?

Moderátor CNN Larry King si práve na základe takýchto pochybností zavolal nedávno do štúdia Gennifer Flowersovú, bývalú moderátorku arkansaskej televízie a exmilenku Clintona, ktorá mu pred desiatimi rokmi takmer prekazila nástup do Bieleho domu. Verejne totiž oznámila, že mala s ním intímny vzťah, ktorý trval dvanásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Billa vtedy podržala manželka. Niektorí komenátori to hodnotili tak, že Hillary pred cestou do Bieleho domu nič nezastaví.

Larry King pustil najskôr záznam Clintonovej výpovede z augusta 1998, keď ho vyšetroval Kenneth Starr v súvislosti s Lewinskou. Na otázku, či mal sexuálny pomer s Gennifer Flowersovou, mu Clinton odpovedal – áno, ale iba raz.

Gennifer sa v štúdiu išla popukať od smiechu. Keď sa nadýchla, povedala, že mala sex s Clintonom niekoľko sto razy.

Ktovie teda, ako napríklad tento vzťah opíše Bill v svojich literárnych pamätiach.

* * *

O pamäti bývalej prvej americkej dvojice však nemusí byť nakoniec veľký záujem. Keďže po minuloročnom jedenástom septembri sa Američania zaujímajú skôr o svoju bezpečnosť, nie je isté, či o rok, dva možno aj tri, budú mať ešte vôbec chuť čítať čoraz viac sa vzďaľujúcu históriu Clintonovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Hillary to asi chápe, preto chce termín dodržať.

Ale na druhej strane, keď knihy vyjdú, masívna reklama dokáže nepochybne radovému Američanovi nahovoriť, že práve tieto memoáre by v jeho knižnici nemali chýbať.

FOTO – ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 267
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 955
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 681
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 960
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 539
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 818
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 620
  8. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu