Bratislava 30. júna (TASR) - Základné a stredné školy a školské zariadenia prejdú od 1. júla pod správu miest a obcí. Konečná výška dlhu škôl a školských zariadení však ešte nie je vyčíslená.
K otvoreným otázkam prechodu kompetencií v oblasti školstva patria neusporiadané majetkovoprávne vzťahy, nezohľadnené rozvojové zámery a riziko generovania ďalších dlhov v školstve. Niekoľkokrát deklarovanou požiadavkou Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) je aj vyčíslenie skrytej zadlženosti v školstve a doriešenia spôsobu jej finančného krytia. K zásadným požiadavkám patrí i majetkové vyrovnanie pozemkov, na ktorých sú postavené školy a školské zariadenia. Celkový dlh voči reštituentom predstavuje podľa podpredsedu ZMOS-u Jozefa Mrvu tri miliardy korún.
Na finančné zabezpečenie hospodársko-právnej kompetencie samosprávy vyčlenil rezort školstva podľa vyjadrenia exministra Milana Ftáčnika 50 percent prostriedkov z celkovej sumy určenej na školstvo v roku 2002. Na oddlženie škôl a školských zariadení v pôsobnosti krajských a okresných úradov za minulý rok vo výške 510 miliónov Sk vyčlenila vláda časť finančných prostriedkov určených v tomto roku na realizáciu projektu Govnet - Kasroš.
Dlh štátu dodávateľom a poskytovateľom služieb pre školy, ktoré od 1. júla prejdú zo štátnej správy do kompetencie obcí, dosiahol ku koncu vlaňajšieho roka asi 510 miliónov korún. Za prvé tri mesiace tohto roku vzrástol o ďalších približne 300 miliónov korún. Konečnú výšku dlhov však podľa šéfa rezortu školstva Petra Ponického ešte nie je možné konkretizovať. Takýchto položiek je podľa neho viac, a preto je nevyhnutné urobiť verifikáciu novovzniknutých dlhov. Investície v oblasti školstva dosahovali pred piatimi rokmi 20 miliárd Sk, v súčasnosti je to iba 12 miliárd.
Celková zadlženosť miest a obcí na konci roku 2000 bola 12,9 miliardy Sk. Celkový verejný dlh predstavoval 304 miliárd Sk, pričom až tri štvrtiny pripadli na vládu, ministerstvá a ich rozpočtové organizácie. Dlh miest a obcí predstavoval iba 4,3 percenta z tejto sumy.
Ďalšou kompetenciou, ktorá od pondelka prechádza na mestá a obce je správa sociálnych ústavov a domovov dôchodcov, ktorých je na Slovensku 135. Požiadavkou ZMOS-u je, aby tieto zariadenia patrili pod vyššie územné celky (VÚC). *ms som NNNN